111 Kézi ívhegesztés

Villamos ívhegesztésnél az ív energiája szolgál a hegesztés energia forrásául. A mai formájában legelterjedtebb fémpálcás változatot, először Szlavjanov alkalmazta. Ennél az eljárásnál az áramforrás egyik, általában a negatív sarkát a hegesztőelektródához, a másik, a pozitív sarkát a munkadarabhoz kötjük. Az elektródát a munkadarabhoz szorítva rövidzárlat keletkezik, rövidzárlati áram legerősebben a legnagyobb ellenállású helyet, jelen esetben az elektróda és munkadarab érintkező felületét hevíti fel. Az elektródát a munka dologról lassan elhúzva, a rövidzárlat megszűnik és villamos ív jön létre, mely az elektródát le olvasztja. Itt Is rá kell azonban mutatnunk arra, hogy a Szlavjanov előtti eljárások nem haltak ki, sőt modern hegesztő járó sok fejlődtek ki belőlük.

Hajas-Kristóf-Pásztor: A modern hegesztés

A fenti mondatok Hajas Jenő szerkesztésében megjelent, A modern hegesztés című könyvben már 1954-óta olvashatóak.
Azonban ez a bejegyzés még sajnos nincs kész. Ezért

várjuk azok jelentkezését,

akik szívesen vennének részt a honlap anyagainak elkészítésében.

A honlap felépítéséből adódóan kétfajta cikk megjelentetését tervezzük:

Az egyik a hegesztési eljárások bemutatását célzó szabatos megfogalmazású, széles körű ismeretekre támaszkodó, az adott témát magas szinten bemutató szakmai anyag. Nyelvezete alapvetően a szaknyelvet használja, a kifejezései tükrözik a szabványok szakkifejezéseit, melyek tartalma az azokban meghatározottaknak megfelel.

Ezekből az írásokból témakörönként (eljárásonként) egy készül és mindig a témakör legelső bejegyzései maradnak.

A cikkek szerkesztőit, íróit szívesen bemutatnánk ezeken az oldalakon, szakmai gyakorlatukkal, végzett tevékenységeikkel együtt.

Természetesen a vállalkozásuk, vagy munkahelyük bemutatására is van lehetőség. Sőt! Nehezen tudjuk elképzelni, hogy némely hegesztési eljárás, például a robbantásos hegesztés (411), vagy az előmelegítés nélküli, leolvasztó ellenállás tompahegesztés (242) megismerhető lenne, az azt végző vállalkozás szakmai felkészültségének megismerése nélkül.

A másik típusú írás, könnyebb hangvételű, kevésbé szabatos nyelvezetű, megengedi a tömör huzallal vagy pálcával végzett volfrámelektródás, semleges védőgázos ívhegesztés esetében az AWI rövidítést a TIG helyett, talán még a GTAW, WIG rövidítést is, és nem száll ki miatta a szaknyelvi (terminológiai) kommandó.

Ezekből az írásokból remélhetőleg több is készül, és feltöltésük szerint, időrendben lesznek megtalálhatóak a lap második felében.

A bejegyzések készítőit és szakmai tudásuk bemutatását egy hivatkozáson keresztül elérhető, csatolt oldalon szeretnénk és tudjuk biztosítani.

Ezekhez a bejegyzésekhez kapcsolódóan is több formában lehetséges a munkahelyek, vállalkozások bemutatása, melyeknek örömmel adunk teret ezeken az oldalakon.



Várjuk jelentkezésüket az ivvilag@volfram.hu elektronikus címen!

Vélemény, hozzászólás?