Az ívhúzásos csaphegesztés minőségbiztosítása egy tanúsított hegesztőüzemben
Napról-napra növekszik a ívhúzásos csaphegesztés technikát alkalmazók száma, hiszen a technológia gyors, egyszerű, termelékeny és szinte nem igényel kézügyességet. A felhegesztett csapok, tüskék, rögzítő elemek alakja, típusa, anyaga rendkívül változatos. Az eljárás alkalmazási területe is egyre szélesebb, különleges helyeken és különleges igények kielégítésére használhatják. Épületek, acélszerkezetek, műveleti tartályok, nyomástartó berendezések kivitelezésénél egyaránt. Csakhogy a felsorolt hegesztések végzésének majd mindegyikét valamelyik szabvány vagy jogszabály szerint érvényes minősítések meglétéhez köti. Felmerül ezért a kérdés, hogy az ívhúzásos csaphegesztés minőségbiztosítása tanúsított tevékenységnek számít e, egy hegesztőüzemben.
Hegesztőüzem
– olyan hegesztési tevékenységet végző gazdasági társaság, amely működése megfelel
- az MSZ EN ISO 3834-2 Fémek ömlesztőhegesztésének minőségirányítási követelményei. 2. rész: Teljes körű minőségirányítási követelmények szabvány;
- MSZ EN ISO 3834-3 Fémek ömlesztőhegesztésének minőségirányítási követelményei. 3. rész: Általános minőségirányítási követelmények vagy MSZ EN ISO 3834-4 Fémek ömlesztőhegesztésének minőségirányítási követelményei. 4. rész: Alapvető minőségirányítási követelmények;
- az az ömlesztőhegesztés végzésének feltételeiről szóló 8/2018 (VIII. 17.) ITM rendelet;
- a nyomástartó berendezések és rendszerek biztonsági követelményeiről és megfelelőség tanúsításáról szóló 44/2016. (XI. 28.) NGM rendelet;
- a 275/2013. (VII.16.) Korm. rendelet és a hatálya alá tartozó, Acél- és alumíniumszerkezetek kivitelezése MSZ EN 1090-2 szabvány;
- a Vasúti alkalmazások. Vasúti járművek és részegységeik hegesztése MSZ EN 15085 szabvány;
vagy a fentiekkel műszaki biztonság tekintetében egyenértékű előírások legalább egyikének. Tanúsított hegesztő üzemről beszélünk, ha az előírásoknak megfelelő működést független tanúsító szervezet igazolja.
A hegesztőüzem alkalmasság tanúsításának ki kell terjednie csaphegesztésekre is, melyek az ömlesztő hegesztések sajátságos csoportját alkotják. Az ívhúzásos csaphegesztésre vonatkozó előírásokat az MSZ EN ISO 3834-2 szabványon alapulva, a fémek ívcsaphegesztését tárgyaló MSZ EN ISO 14555:2017, a csaphegesztést végző személyekre vonatkozó tanúsítási követelményeket az MSZ EN ISO 14732:2014 szabvány írja elő.
Az ömlesztőhegesztési eljárások alkalmazásával végzet acélszerkezet gyártás erősen szabályozott tevékenység, amelyen belül kiemelt részterület az acélszerkezetek, nyomástartó berendezések és technológiai csővezetéki rendszerek hegesztéssel történő gyártása, létesítése. A szabályozás a gyártási folyamat minden szereplőjére, hegesztési tevékenységet végző gazdasági szervezetre, a hegesztés felügyeletre, a hegesztést végző szakemberekre és gépkezelőkre, valamint az ellenőrzési tevékenységekre és a tevékenységet végzőkre egyaránt kiterjed és velük szemben kötelezettségeket ír elő.
A hegesztés követelményrendszerének tárgyalásához el kell végezni, néhány jogszabályban vagy szabványban rögzített fogalom értelmezését.
Az ömlesztőhegesztés, a 8/2018 (VIII.17) ITM rendelet értelmében az a hegesztett kötés amikor munkadarabok egyesítése hővel történik, amelynek során a kötés a hegesztendő anyagok összeolvasztása és a varratanyag megszilárdulása következtében alakul ki. E rendelet alkalmazásában ömlesztőhegesztési eljárás az ívhegesztés, a lánghegesztés, a nagy energiájú sugaras hegesztés, a termithegesztés, a villamos salakhegesztés, az elektrogáz-hegesztés, az indukciós hegesztés, a fénysugaras hegesztés, az ívhúzásos csaphegesztés, továbbá a keményforrasztás és a műanyaghegesztés.
A kondenzátorkisütéses ívhúzásos csaphegesztés a hegesztési eljárások azonosítását tartalmazó MSZ EN ISO 4063:2016 szabvány szerinti eljárás, azonosító száma: 785. Az ilyen tevékenységet végző gazdálkodó szervezeteknek, a hegesztési feladatok ellátására való alkalmasságukat az MSZ EN ISO 3834-2 szerinti minőségirányítási rendszer (vagy azzal műszaki biztonság tekintetében azonos követelményeknek megfelelő rendszer) alapján tanúsíttatni, és regisztrálni kell.
A hegesztő üzemalkalmasság tanúsításának ki kell terjednie csaphegesztésekre is, melyek az ömlesztő hegesztések sajátságos csoportját alkotják. Az ívhúzásos csaphegesztésre vonatkozó előírásokat az MSZ EN ISO 3834-2 szabványon alapulva, a fémek ívcsaphegesztését tárgyaló MSZ EN ISO 14555 a csaphegesztést végző személyekre vonatkozó tanúsítási követelményeket az MSZ EN ISO 14732 szabvány írja elő.
A nyomástartó berendezés valamint nyomástartó berendezésnek tekintendő tartozékok, szerkezeti elemek meghatározása. Ehhez a nyomástartó berendezések és rendszerek biztonsági követelményeiről és megfelelőség tanúsításáról szóló 44/2016. (XI.28.) NGM rendelet nyújt támpontot: Nyomástartó berendezés az edény, a csővezeték, a biztonsági szerelvény és a nyomással igénybe vett tartozék, valamint a nyomással igénybe vett részekhez közvetlenül kapcsolódó elemek, ahol a legnagyobb megengedhető nyomás meghaladja 0,5 bart. Ennek értelmében a nyomástartó berendezés része, minden közvetlenül hozzáhegesztett, önmagában nyomástartó funkcióval nem rendelkező elem, mint az emelőfül, támasz, láb, nyereg, gallér és szigetelés tartó csap vagy tüske. Ezek mindegyikére kivétel nélkül alkalmazni kell, azokat a gyártási és vizsgálati előírásokat, amelyek a közvetlenül nyomásnak kitett elem gyártására és vizsgálatára, valamint dokumentálására vonatkozik.
Acélszerkezetek hegesztésekor a 275/2013. (VII.16.) Korm. rendelet és a hatálya alá tartozó, Acél- és alumíniumszerkezetek kivitelezése MSZ EN 1090-2 szabvány előírásait szükséges figyelembe venni. Ezekre az előírásokra támaszkodva valósulhat meg az acélszerkezeteken alkalmazott ívhúzásos csaphegesztés minőségbiztosítása, ami a tanúsítás meglétét írja elő.
Csaphegesztést végző szakemberekre vonatkozó követelmények
Az ívhúzásos csaphegesztés minőségbiztosítása ki kell, hogy terjedjen a hegesztési feladatot végző szakemberekre is. A csaphegesztés rendhagyó eljárás abból a szempontból, hogy egy félautomata eljárás, így a hegesztőknek a kézügyességükről azaz hegesztési készségük meglétét nem szükséges bizonyítaniuk.
A személytanúsításra vonatkozó követelmények megállapításához az ívcsaphegesztésekkel külön foglalkozó MSZ EN ISO 14555 szabvány előírásait kell betartani. Az ívcsaphegesztés gépesített eljárás, mely esetben a hegesztést végző szakemberek készségeit nem az MSZ EN ISO 9062 szabványcsalád alapján kell igazolni, hanem a gépkezelőkre vonatkozó MSZ EN ISO 1473 nemzetközi norma szerint.
Az MSZ EN ISO 3834-2 szabvány kiemelt fontosságot tulajdonít az alapanyagok minőségének. A csaphegesztési eljárás esetén alkalmazandó csapok és segédanyagok műszaki specifikációját az MSZ EN ISO 13918:2018 szabvány tartalmazza. Az angol nyelvű szabvány a csapokat általánosan „stud” azaz csap, a szigetelésrögzítő elemeket „insulation pin / nail” azaz szigetelő tű, tüske, köröm szakkifejezéssel határozza meg.
FOLYTATÁS holnap…