Az MSZ EN ISO 3834 szabványról a hegesztési felelős szemszögéből #2
Az MSZ EN ISO 3834 szabványról készült bejegyzéseink az ömlesztőhegesztés minőségirányítási követelményei közötti eligazodás elősegítése céljából készültek. Az előző bejegyzésben arra szerettük volna felhívni a figyelmet, hogy a tanúsítás során semmi olyat nem kell a hegesztéssel foglalkozó gazdasági társaságnak tennie, mint amit egyébként is tesz egy üzem a mindennapi működése során. A folytatásban a szabványban említett folyamatok áttekintésére kerül sor.
Előkészítési folyamat az MSZ EN ISO 3834-2 szerint
Megérkezik az ajánlat. Az erre felelős személy átnézi, egyáltalán a cég profilja-e. Igen, akar rá ajánlatot adni. Átnézzük a műszaki dokumentációt, a specifikációkat, ajánlatkérés szövegét.
Leírtak minden követelményt? Minőségi elvárások dokumentálási követelmények. Ismert-e az anyagminőség, tűrések, minden méret, csatlakozás, részlet érthető-e és világos. Lehet-e ez alapján ajánlatot adni?
Megvan-e hozzá minden gépünk, berendezésünk, szükséges szakemberek? Itt tud sokat segíteni a géplista, WPQR lista és hegesztők listája.
Van-e minden anyagminőségre, varrattípusra WPQR és minősített hegesztő? Itt adott esetben 1-2 hónap átfutás is lehet, a szakértő és a labor leterheltségétől függően, valamint jelentős anyagi ráfordítás is, amit mind a gyártási határidőben, mind a kalkulált árban figyelembe kell venni.
Szükségünk van-e alvállalkozóra? Van-e bevált partner, akivel már dolgoztunk, vagy keresni kell?
Kell-e különleges vagy egyéni készülék, berendezés a gyártáshoz.
Mindezekhez készítsünk egy ellenőrző listát, amelyet az adott ajánlathoz lefűzünk. Így ha adott esetben hónapok múlva jön a megrendelés, fel tudjuk frissíteni az emlékezetünket és ott van leírva, mi szükséges, valamint ha változik valami az ajánlathoz képest, rögtön feltűnik a változás, tudunk újra kalkulálni.
Gyártási folyamat az MSZ EN ISO 3834-2 szerint
Megrendelték a terméket. A dokumentációt, rajzokat, gyártási dokumentációt az üzembe kiadhatóvá kell tenni.
Az alapanyag megrendelésénél nagyon fontos, hogy írásban történjen, minden az alapanyag minőségét meghatározó részletet tartalmazzon. Ez nagyon fontos, mert a legrosszabb esetben csak a kiszállítási dokumentáció összeállításánál derül ki, hogy nem megfelelő az anyagminőség.
A beérkező alapanyagot azonosítsuk, ellenőrizzük, fontos, hogy az üzembe csak az előírásoknak megfelelő és azonosított alapanyag kerülhet be és ezt az egész gyártási és a későbbi raktározási folyamat során meg kell őrizni.
Nagyobb üzemeknél már lehet külön gyártáskövető lapot a termékkel együtt végigküldeni, de a rajz is teljesen alkalmas minderre. Minden olyan információt, ami a gyártás során előfordult, jegyezzünk fel. Alapanyag azonosító száma. Mely munkafolyamatot ki végezte, mikor, ki és milyen ellenőrzéseket végzett el a terméken? Volt-e menet közben bármilyen módosítás? Akár megrendelő általi, akár gyártás közben derült ki, hogy az úgy mégsem gyártható. Minden módosítás mögött kell lennie írásos információnak Az ellenőrzéseknél volt-e eltérés? Amennyiben tűrésen kívüli, milyen intézkedéseket igényelt? Jóváhagyás, javítás, selejtezés?
Ezt a gyártás során keletkezett dokumentáció vissza kell kerüljön archiválásra, ez alapján tudunk végső dokumentációt összeállítani, mert ez minden szükséges információt tartalmaz. Mit gyártottunk, miből, ki dolgozott rajta, megfelel-e a minőségi követelményeknek, azonosítható-e.
Ha így végiggondoljuk a szabvány előírásait és párhuzamba állítjuk a gyártási folyamattal, egyértelművé válik, hogy a szabvány semmi különlegeset nem kér azon kívül, hogy tudjuk mit gyártunk és teremtsük meg az ehhez szükséges feltételeket és gondoskodjunk róla, hogy ezek a feltételek folyamatosan megfelelő színvonalúak legyenek.
A bejegyzés szerzője: Sipos Anikó hegesztési felelős (IWE / EWE), Dunaújvárosban fémszerkezetgyártó szakirányon végzett gépészmérnök. A főiskolai elvégzését követően hegesztőtechnológusként helyezkedett el. Megszerezte az IWT/EWT nemzetközi hegesztőtechnológusi minősítést, majd Miskolcon anyagvizsgáló szakirányú, kohómérnöki egyetemi diplomát szerzett. Az IWE/EWE nemzetközi hegesztőmérnöki minősítés feltételeit a Bánki Donát Műszaki Főiskolán teljesítette.
Vállalkozói tevékenysége során hegesztési felügyeletet lát el és az MSZ EN 1090, MSZ EN ISO 3834, MSZ EN ISO 15085 szabványsorozatok tanúsításaira készít fel üzemeket.
Kapcsolat: www.hegesztesifelelos.hu