Az MSZ EN ISO 3834 szabványsorozatról a hegesztési felelős szemszögéből
Az MSZ EN ISO 3834 szabványsorozatról készült bejegyzéseink az ömlesztőhegesztés minőségirányítási követelményei közötti eligazodás elősegítése céljából készültek. A szabványcsalád öt szabványból áll. Az első rész a szintek közötti navigálást, azok közötti választást segíti elő, a 2., 3., 4. részek pedig az adott szintek követelményeit részletezik. A minőségirányítási követelményeknek való megfeleléshez szükséges dokumentumokkal az ötödik rész foglalkozik.
A leggyakoribb és szerintem a legalapvetőbb, az MSZ EN ISO 3834-2, amely a teljes körű minőségirányítási követelményeket írja le.
A szabvány alkalmazásától véleményem szerint méltánytalanul ódzkodnak a cégek, attól tartván, hogy túl sok papírmunka, rengeteg hiábavaló táblázat és plusz embert kell alkalmazni csupán a dokumentáció kezeléséhez.
Amennyiben az üzem minőségi, előírásoknak megfelelő szerkezetet szeretne gyártani, amiért bátran vállalja a felelősséget és adja ki a teljesítmény nyilatkozatot, valamint, ha a rendszer logikusan és jól átgondolt, nem jelent plusz terhet a cégnek, sőt, átláthatóbbá, gördülékenyebbé teszi a működést.
A szabvány tanúsítása ugyan nem mintavételes, de gyakorlatilag tekinthetjük úgy, mint egy kalibrálási folyamatot. Tudjuk, milyen terméket szeretnénk, ismertek a minőségi követelmények, ehhez kell igazítani a folyamatot befolyásoló tényezőket és ezt szinten tartani, fejleszteni.
Semmi olyat nem kell tennünk ehhez, mint amit egyébként is tesz egy üzem a mindennapi működése során.
Az MSZ EN ISO 3834 szabványsorozat alkalmazása
Először is gondoljuk át a folyamatot, az ajánlat beérkezésétől a termék kiszállításáig. Milyen lépések fontosak, hol vannak sarokpontok, hol van hibalehetőség, hol kell ellenőrzést, kontrollt beépíteni. Melyik folyamatnak ki a felelőse, ki adja ki a munkát, ki végzi el, ki ellenőrzi. Mindezt írjuk le. A lehető legegyszerűbben, világosan. Az évek során ez a folyamatleírás változik. Az első elképzelés nem vált be, itt-ott módosítani kell, új technológiák kerülnek bevezetésre stb. sok indoka van, de ez a leírás folyamatosan változik a céggel együtt.
Milyen berendezéseink, gépeink, eszközeink vannak. Írjunk róluk listát, hogy átlátható legyen, a listába vezessük fel a szükséges karbantartásokat, érintésvédelem, emelőgépek szerkezeti és fővizsgálatai, hegesztőberendezések validálása, ellenőrzései stb. Ez sokat segít, hogy semmi karbantartás ne maradjon ki.
Milyen mérőeszközeink vannak, típus, mérettartomány, azonosító, ki használja, mikor voltak kalibrálva, mikor kell legközelebb. Szintén írjunk listát.
Munkatársak. Kinek milyen kvalifikáció vannak, kit kivel tudunk helyettesíteni szabadság, betegség esetén. A gyártás ütemezésénél ez nagyon fontos.
A minősített hegesztőkről külön listát kell vezetni, kinek milyen minősítései vannak, meddig érvényesek. Ez az ajánlat adásánál is nagy segítség, már kisebb üzemnél is, nagyobb létszámnál pedig elengedhetetlen. Egyrészt egyben látjuk, hány hegesztőt tudunk az adott szerkezetre alkalmazni, másrészt szem előtt van a lejárat ideje. Nem, nem fog emlékezni rá az ember, nagyon hamar eltelik az a 2 vagy 3 év.
Hegesztőeljárások. Milyen hegesztőeljárásokra van technológiánk, főbb adatok, érvényességek. Erről is írjunk egy áttekintő listát. Ajánlatadásnál hihetetlen segítség tud lenni.
Beszállítók, alvállalkozók. Milyen folyamatokra kell igénybe venni alvállalkozót, milyen jogosultságok, bizonyítványok szükségesek a tevékenységhez, a beszállító, rendelkezik-e ezekkel. Értékeljük őket, ár, megbízhatóság, minőség, kommunikáció vagy bármilyen számunkra fontos szempontok alapján és vegyük listába őket, amelyből kitűnik, kit mire alkalmazhatunk.
A szabványban említett folyamatok bemutatása az ÍVVILÁG – volfram.hu honlapon olvasható.
A bejegyzés szerzője: Sipos Anikó hegesztési felelős (IWE / EWE), Dunaújvárosban fémszerkezetgyártó szakirányon végzett gépészmérnök. A főiskolai elvégzését követően hegesztőtechnológusként helyezkedett el. Megszerezte az IWT/EWT nemzetközi hegesztőtechnológusi minősítést, majd Miskolcon anyagvizsgáló szakirányú, kohómérnöki egyetemi diplomát szerzett. Az IWE/EWE nemzetközi hegesztőmérnöki minősítés feltételeit a Bánki Donát Műszaki Főiskolán teljesítette.
Vállalkozói tevékenysége során hegesztési felügyeletet lát el és az MSZ EN 1090, MSZ EN ISO 3834, MSZ EN ISO 15085 szabványsorozatok tanúsításaira készít fel üzemeket.
Kapcsolat: www.hegesztesifelelos.hu
Az MSZ EN ISO 3434 szabványhoz kapcsolódó bejegyzések elérhetőek az ÍVVILÁG – volfram.hu honlapon.