Az új atomerőmű hegesztett szerkezeteit gyártókkal szembeni követelmények

Az új atomerőmű építésének kérdései más-más megközelítésből, de bizonyára sokunkat érdekelnek. Meggyőződésem, hogy így van ez a hegesztő szakemberekkel is. Sőt talán van aki szeretne is részt venni a szakmailag különleges, érdekes, Magyarországon egyedülálló létesítésben. Őket bizonyára foglalkoztatja, milyenek lehetnek az új atomerőmű hegesztett szerkezeteit gyártókkal szembeni követelmények. Akár vállalkozással, gyártóhellyel, üzemmel, akár az azokban vagy a helyszínen dolgozókkal szemben megfogalmazott elvárások.

A címképen látható szalag sugárveszélyre hívja fel a figyelmet. Az új atomerőmű építésén erre a veszélyforrásra kevésbé kell az ott dolgozóknak felkészülni. De a gyártási, hegesztési feladatok komoly kihívásokat és minőségirányítási követelményeket jelentenek majd a szakembereknek.

Az ABOS-osztályba sorolt rendszerek részét képező hegesztett szerkezetek gyártását, szerelését, átalakítását és javítását végző szervezetnek az adott tevékenységre való alkalmasságát a szükséges szabványoknak való megfeleléssel kell igazolnia.
Az ABOS-osztályba sorolt berendezések gyártóinak rendelkezniük kell az MSZ EN ISO 9001 szabványnak megfelelő minőségirányítási rendszerrel. Ezen felül minden olyan gyártónak, aki gyártás vagy szerelés során hegesztési tevékenységet végez, rendelkeznie kell az MSZ EN ISO 3834 szabványsorozat valamely szabványa szerinti minősítéssel. Az MSZ EN ISO 3834 szabványcsalád szerinti üzemtanúsítással a volfram.hu több bejegyzésben is foglalkozott.

A hegesztőüzem minősítésének szintjét az MSZ EN ISO 3834-1 szabvány (Fémek ömlesztőhegesztésének minőségirányítási követelményei 1. rész A minőségirányítási követelmények megfelelő szintjének kiválasztási feltételei) útmutatása alapján kell meghatározni, illetve figyelembe kell venni az MSZ EN ISO 3834-5 utasításait. Az ABOS 1 osztályba sorolt berendezéseket gyártó vagy szerelő gyártók felé további követelmények támaszthatók.

Biztonsági osztályHegesztőüzem szükséges minősítési szintje
ABOS 1MSZ EN ISO 3834-2
ABOS 2MSZ EN ISO 3834-2
ABOS 3MSZ EN ISO 3834-2
vagy
MSZ EN ISO 3834-3
Hegesztőüzem szükséges minősítési szintjei az atomerőmű biztonsági osztályba sorolásainak megfelelően

Néhány alapfogalom

A hegesztéstechnológia minősítésének jegyzőkönyve (WPQR)
Az előzetes hegesztési utasítás (pWPS) minősítéséhez szükséges összes adatot tartalmazó jegyzőkönyv.
Előzetes hegesztési utasítás (pWPS)
A hegesztéstechnológia szükséges paramétereit tartalmazó dokumentum, amelyet az MSZ EN ISO 15607:2004 szabvány 6. fejezete szerinti módszerek valamelyikével minősíteni kell.
Hegesztéstechnológia
Meghatározott tevékenységi folyamat, amelyet hegesztett kötés létrehozásakor kell alkalmazni. Magában foglalja az anyagminőségre, az előkészítésre, az előmelegítésre (ha szükséges), a hegesztési eljárásra és ellenőrzésére, az utólagos hőkezelésre (ha szükséges) és a szükséges berendezésekre vonatkozó előírásokat.
Hegesztési utasítás (WPS)
Az MSZ EN ISO 15607:2004 szabvány 6. fejezete szerinti módszerek valamelyikével már minősített dokumentum. Tartalmazza a hegesztéstechnológiának azokat a paramétereit, amelyek a gyártás során a hegesztés megismételhetőségéhez szükségesek.
Hegesztő
A hegesztést végző személy. A kifejezés a hegesztőgép-kezelőt is jelenti kivéve a teljesen gépesített és (teljesen) automatizált hegesztési eljárások kezelőit.
Munkapróba
A hegesztési munka megkezdése előtt végrehajtott próba. A próba igazolja, hogy a hegesztő a kötést a technológiai utasítás előírásait követve, a műszaki követelményeknek megfelelő minőségben el tudja készíteni.
Technológiavizsgálat
A pWPS szerinti szabványos próbadarab elkészítése és vizsgálata a hegesztéstechnológia minősítése érdekében.

Az atomerőműben kézi hegesztést az MSZ EN ISO 9606 szabványsorozat szerinti érvényes minősítéssel rendelkező hegesztő végezhet

Az ABOS 1-3 biztonsági osztályokba sorolt berendezések gyártása vagy szerelése során, kézi ívhegesztést érvényes minősítéssel rendelkező hegesztő végezhet. A minősítés alapja az MSZ EN ISO 9606 szabványsorozat.
Az atomerőmű 1-3 biztonsági osztályokba sorolt berendezések gyártása vagy szerelése során gépesített és automatizált hegesztést az MSZ EN ISO 14732 szabvány szerint minősített hegesztőgép-kezelő végezhet. Az atomerőmű hegesztett berendezéseinek gyártása vagy szerelése során hegesztést végző hegesztőkre és hegesztőgép-kezelőkre egységesen, további feltételek vonatkoznak:

  • tompakötésű próbadarabokat minden esetben radiográfiai vizsgálattal is ellenőrizni kell;
  • a minősítés csak olyan (WPS) alapján történhet, amelyet üzemszerű feltételek között lefolytatott, és független szervezet által tanúsított technológiavizsgálat alapján készítettek;
  • a hegesztőnek atomerőművi alapismeretekből elméleti vizsgát kell tennie a minősítési folyamat során. A minősítőbizonyítványban szerepelnie kell, hogy a hegesztő „ATOMERŐMŰVI ISMERETEK” sikeres kiegészítő elméleti vizsgát tett;
  • a vizsga WPS-lapja tartalmazza hogy, a hegesztést végző hegesztőnek atomerőművi ismeretekből sikeres kiegészítő elméleti vizsgával kell rendelkeznie.

A biztonsági osztályba sorolt berendezések hegesztése esetében a hegesztéstechnológia minősítési jegyzőkönyvét (WPQR) kijelölt szervezetek igazolják.
Az atomerőmű hegesztett berendezéseinekk helyszíni hegesztési munkáin csak az MHtE által kiadott minősítéssel és beütőbélyegzővel rendelkező hegesztő dolgozhat. A hegesztőminősítéseket az MHtE által minősített WPQR-ekből levezetett WPS -ek alapján kell lefolytatni. (MHtE – Magyar Hegesztéstechnikai és Anyagvizsgálati Egyesülés)

Atomerőművi ismeretek

Az „ATOMERŐMŰVI ISMERETEK” kiegészítő vizsgával bővített minősítés megszerzése minden olyan hegesztő számára kötelező, aki a létesítés helyszínén, az atomerőmű hegesztett szerkezeteinek gyártásában részt vesz. Az atomerőművi alapismeretek kiegészítő elméleti vizsga anyagát az OAH útmutatása alapján az erőmű Oktatási osztálya állítja össze.

Munkapróba az atomerőmű hegesztett szerkezeteihez

A hegesztő – ABOS biztonsági osztályokba sorolt rendszerek vagy rendszerelemek esetében – hegesztést csak akkor végezhet, ha rendelkezik az adott alapanyagra, hozaganyagra, illetve falvastagságra és átmérőre érvényes munkapróbával. A munkapróba célja a hegesztő képességeinek ellenőrzése, illetve fenntartása. A munkapróba elkészítése során ellenőrzik, hogy a hegesztő a hegesztett kötést az adott hegesztéstechnológia utasításait betartva, a műszaki követelményeknek megfelelő minőségben képes elkészíteni. Az MSZ EN ISO 9606 szabványsorozat szerinti érvényes minősítéssel rendelkező hegesztő munkapróbája csak a szabványban meghatározott falvastagság- és átmérőtartományban, valamint a meghatározott hegesztési pozícióban érvényes, adott alapanyagcsoportra.
A sikeres minősítő vizsga során a minősítés céljából elkészített vizsgadarabok az adott hegesztő esetében munkapróbaként elfogadhatók, ha a darabokon a szükséges vizsgálatokat elvégezték, és a vizsgálatok eredményei megfelelnek a munkapróbára előírt feltételeknek. A minősítés és a munkapróbaként történő megfeleltetés közt eltelt idő nem lehet több, mint három hónap.

Általános munkapróba
Az általános munkapróba készítésekor és vizsgálatakor az MSZ EN ISO 9606-1 és az MSZ EN ISO 14732 szabványok előírásai az irányadók. A gyártónak a munkapróbák végrehajtására, ellenőrzésére és elfogadására vonatkozó általános eljárásrendet kell elkészítenie és betartania.

Egyedi munkapróba
Az egyedi munkapróbákat mindig az adott feladathoz egyedileg készített hegesztéstechnológia alapján, az abban megállapított vizsgálati módszerek és megfelelési kritériumok alapján kell lefolytatni. A munkapróbák általános szabályain túl a feladat jellegétől függően egyedi követelmények is támaszthatók a hegesztővel szemben. Az egyedi munkapróba érvényessége az adott technológia hatálya alá tartozó hegesztésekre terjed ki.

atomerőmű hegesztés

A munkapróba érvényességi időtartama

A próba érvényessége az anyagvizsgálat eredményes lezárásával veszi kezdetét. A munkapróba érvényessége 6 hónap, de maximum 1 év lehet. A felelős hegesztőmérnök az első 6 hónap után aláírásával további 6 hónap időtartamra érvényesítheti, ha a munkapróbát készítő hegesztő:

  • folyamatosan – 3 hónapot meg nem haladó munkamegszakítással – folytat hegesztési tevékenységet az adott munkapróba érvényességi tartományán belül, és
  • az üzemszerű hegesztési feladatokat olyan körülmények között végzi, mint amilyen feltételek mellett a munkapróbát végrehajtotta.

Erőműi specialtás azonban, hogy létezik egy speciális, ABOS-osztályba sorolás szerinti érvényességi tartomány is. A gyártási engedélyekben jóváhagyott alapanyagon végrehajtott munkapróba érvényes az adott ABOS biztonsági osztályba sorolt rendszerek hegesztésére. A próbadarab megfelelő, ha a kötés folytonossági hiányának mértéke nem haladja meg az MSZ EN ISO 5817 szabvány előírt szintjéhez tartozó megengedhető mértéket. Az elvárt minőségi szintet a gyártási engedély rögzíti. Ezzel az általános munkapróba követelményei teljesülnek. Egyedi munkapróba esetében, az egyedi hegesztéstechnológia szerint készített egyedi munkapróbát a konkrét hegesztési munkára előírt minőségi követelmények szerint kell értékelni.

A munkapróbát minden esetben a gyártó hegesztő felelőse, vagy az általa megbízott személy jelenlétében kell elkészíteni. Az engedélyes hegesztési felelőse a munkapróbák eredményeit ellenőrizheti, illetve a munkapróbán részt vesz (ABOS 1 osztályba sorolt berendezés vagy rendszer gyártása esetén), vagy vehet.
A munkapróbák a gyártási tervdokumentációban meg kell, hogy jelenjenek, azokat a minőségellenőrzési tervben ellenőrzési/megállítási pontként szerepeltetni kell.
A létesítés helyszíni kivitelezési munkáihoz kapcsolódóan elvégzett munkapróbákat minden esetben a gyártó hegesztő felelőse, vagy az általa megbízott személy jelenlétében kell elkészíteni.