Betonacélok hegesztése, betonacél hegesztett kötés készítése
A betonacél hegesztésére vonatkozó korai előírások egyikét, a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium „Különleges feltétele a közúti hídszerkezetek betonacél hegesztéséhez” című utasításból ismerhetjük meg. Az 1967-ben kiadott dokumentum alapján egészen pontos képet kaphatunk arról, hogy a betonacél tartószerkezetek hegesztéssel történő gyártása, azaz betonacél hegesztett kötés készítése mindig is magas követelményeket támasztott a kivitelezők elé.
A címkép a GÖBÉSZ Betonelemgyártó Építő és Szolgáltató Kft telephelyén készült.
A Kft 1990-ben kezdte tevékenységét családi vállalkozásként. Az elmúlt 33 évben vállalkozásukat folyamatosan fejlesztették. Ennek és a fiatalos lendülettel dolgozó cégvezetésnek köszönhetően mára elmondhatják, hogy vállalkozásuk jól szervezett, stabil anyagi alapokon álló vállalkozás, mely megbízható partnere országosan ismert építőipari nagyvállalkozásoknak.
A Közlekedéstudományi Intézet minősítésével és ISO 9001 tanúsítással is rendelkező vállalat 3 fő pillére a transzportbeton gyártás, betonelem gyártás, valamint a betonacél előkészítés.
A beton általában nyomó igénybevételeknek jól ellenáll, azonban szakítószilárdsága kicsi. A beton és az acél együttes alkalmazásával kapott acél(vas)beton esetén a beton a nyomó-, míg az acél a húzófeszültségeket veszi fel.
A beépített acélszálak hegesztése különleges ismereteket és jelentős szakmai gyakorlatot igényel. A betonacél hegesztésre minősítés szerezhető az MSZ EN ISO 17660 szabványok teljesítésének igazolásával. Az első kötet a teherhordó, a második kötet a nem teherhordó hegesztett betonacélokra vonatkozó követelményeket rögzíti.
A szabványban előírt követelmények vonatkoznak az
- a felhasznált anyagokra
- hegesztett kötés tervezésére, kialakítására
- hegesztési eljárásokra
- a kivitelezés előírására
- a személyzet képesítésére
- minőségbiztosítás szabályaira
- az ellenőrzések lefolytatására
Betonacél hegesztett kötés készítése
Kisebb átmérőjű csatlakozásokat általában tompakötéssel hegesztik. Nagyobb átmérőket az előírásoknak megfelelő előkészítéssel leélezik az átmérő függvényében különböző leélezési szögekkel. A körülbelül 40-50 mm átmérőjű rudakat hegesztés előtt a környezeti hőmérséklettől függetlenül előmelegítik. A hegfürdő megtámasztása szolgáló szelvényt esetenként rámunkálják a hegesztett szálakra. fontos a kötés kialakításánál figyelembe venni, mind a hegesztő hozzáférését, illetve azt is, hogy a beton teljesen körülvegye, „körbefolyja” a hegesztett részt.
A hegesztett kötés készítés szempontjai
A Teherhordó hegesztett kötések előírásaival foglalkozó MSZ EN ISO 17660-1 szerint kell tervezni a betonacél hegesztett kötéseket. Az adott feladatra rendelkezni kell eljárásvizsgálattal és érvényes WPS-el (hegesztési munkarendi előírás).
Az átlapolt kötés olyan típusú hegesztett kapcsolat, amelyben az elemek párhuzamosan helyezkednek el, és átfedik egymást. Azonos átmérőjű betonacélok esetén egy varrat hossza legalább az átmérő négyszerese (l≥4d) legyen. Az eltérő átmérőjű betonacélok esetén egy varrat hossza legalább a nagyobb átmérő négyszerese (l≥4D) legyen. A varratvastagság érje el az átmérő 30%-át (a≥0,3d).
Keresztkötések esetén a kétoldali varratkialakítást kell előnyben részesíteni.
A 111 Kézi ívhegesztés, 114 Önvédő, porbeles huzalelektródás ívhegesztés, 135 Tömör huzalelektródás, aktív védőgázos ívhegesztés; (MAG-hegesztés tömör huzalelektródával), 136 Porbeles huzalelektródás, aktív védőgázos ívhegesztés; (MAG-hegesztés porbeles huzalelektródával) eljárás alkalmazásakor a varratvastagságra vonatkozó előírása a≥0,3d de legalább 3mm. A varrat hosszára vonatkozó előírás l≥0,5d.
Az acélbeton szerkezet hegesztéssel történő rögzítése történhet az alaptesten átvezetett acélszálak túloldali hegesztésével. Ebben az esetben a varratvastagságra előírt érték, az átmérő 40%-a, azaz a=0,4d. Az acélszál túlnyúlása legyen nagyobb mint az átmérő (b≥d).
A acélbeton szerkezet hegesztéssel történő rögzítése történhet az alaptesten történő átvezetésével, és az alaplemez éllemunkálásával. Az alaplemez mindig vastagabb mint a betonacél átmérője. Ebben az esetben a varratvastagságra előírt érték, az átmérő 40%-a, azaz a=0,4d. Az élelőkészítés nyílásszöge α≥45°.
A acélszál rögzítése kivitelezhető sarokvarrattal is. Ebben az esetben a varratvastagságra és a varrathosszra vonatkozó előírást kell figyelembe venni. A varratvastagság legyen az átmérő 40%-a, azaz (a=0,4d).