Bevont elektródák, porbeles huzalok, fedőporok tárolása és szárítása
Egy korábbi bejegyzés kapcsán felmerült az a kérdés, hogy milyen körülményeket illik (kell) biztosítani a hegesztőanyagok tárolására, hogy élettartamuk a hegesztési varrat megfelelőségének érdekében, a lehető legnagyobb, minőségük a legjobb maradjon. Kérdésünkkel megkerestük a voestalpine High Performance Metals Hungary Kft-t, akik készséges tanácsaikkal láttak el. A következőkben olvashatóak BÖHLER hegesztőanyagok raktározási és szárítási előírásai. Az első szabályok egyike, hogy a bevont elektródák, porbeles huzalok, fedőporok tárolása felhasználásukig saját, bontatlan csomagolásukban történjen.
Bevont elektródák raktározása
A bevonatos kézi ívhegesztő elektródákat felhasználásukig az eredeti csomagolásban kell tárolni. Az elektródacsomagok kivétele a raktárból a beérkezésének sorrendjében történjen.
A bevonatos elektródák raktározása, a nedvességgel szembeni védelem érdekében, száraz helységben történjen. Az elektródaraktárnak az időjárással szemben védelmet kell nyújtani, és szellőztethetőnek kell lennie. A tetőnek, padlózatnak, falaknak száraznak kell lenniük, és a helységben nem szabad nyílt vízfelületnek lennie. A helységben palettákat, vagy polcokat kell elhelyezni, mivel a közvetlen padlón, vagy a falaknál történő raktározás nem ajánlatos. A megkezdett elektródacsomagok raktározása száraz, adott esetben fűtött raktárt igényel, azért, hogy a hőmérséklet harmatpont alá kerülését kizárjuk.
Bevont elektródák szárítása.
A nedves elektródákat mindenképpen ajánlatos szárításnak alávetni a következő táblázatban megadott hőmérsékleten, az elhegesztésük előtt. Minden esetben ajánlott, hogy a legalacsonyabb hidrogén tartalmat biztosítsuk, a hegesztéshez felhasznált elektródákat védő tokban tartani a hegesztés helyszínén.
Az elektródák szárításánál a következő elővigyázatossági intézkedéseket be kell tartani:
♦ Az elektródákat előmelegített kemencébe (kb. 80-100°C) kell behelyezni, ahol nem több mint három
réteget szabad egymásra helyezni.
♦ Az ajánlott hőmérséklet elérése után kb. 2 órán át kell a hőmérsékletet tartani. Ha a szárítási
hőmérséklet magasabb 250°C-nál, akkor a hőmérsékletet lassan (kb. 150°C/óra) kell az ajánlott
hőmérsékletig emelni.
♦ Az összes szárítási időtartamnak (= az egyes szárítások összegének) a 10 órát nem szabad
meghaladni. Erre a maximális időre akkor is ügyeljen, ha több ciklusban történt a szárítás.
♦ A bevont elektródák kemencéből történő eltávolítása előtt a kemence hőmérsékletét 70 – 90°C -ra le kell hűteni.
A bevont elektródákat, melyek vízzel, zsírral, olajjal közvetlen érintkeztek, nem szabad felhasználni. Ebben az esetben a szárítás sem nyújt megfelelő eredményt, ezeket az elektródákat már csak alárendelt munkákhoz szabad felhasználni.
Azok a bevonatos elektródák, melyeket bádogdobozban szállítanak, nem igényelnek szárítást, azok azonnal az elektródatartóba helyezhetők és felhasználhatók.
Azoknál az elektródáknál, melyeknél a fenti táblázat szerint nem ajánlott a szárítás, egyes esetekben mégis szükség lehet szárításra. Ez lehet a nem megfelelő raktározás vagy más hatás következtében, melyek túl nagy nedvességtartalmat okoztak. A nagy nedvességtartalom legtöbbször a hegesztési tulajdonságon keresztül, megnövekedett fröcskölés vagy a porozitás keletkezéséről ismerhető fel. A bevonatos elektródákat ebben az esetben – amennyiben a gyártó másként nem intézkedik – kb. egy órán keresztül 100-120°C-on kell szárítani. Ez az ajánlás nem vonatkozik a cellulóz bevonatú elektródákra, melyeket alapvetően sosem szabad szárítani.
Szárítás után a köztes raktározás hőmérséklete egy kemencében 120-200°C lehet (össz. tárolási idő max.
30 nap), hordozható tárolóban 100-200°C (max. tárolási idő 10 nap).
A porbeles huzalok raktározása
A szárítás lehetséges, kb. 150°C-on 24 órán keresztül.
A fedőpor raktározása és szárítása
Ajánlott, a fedőport száraz és lehetőleg egyenletes hőmérsékleten tárolni, hogy a raktározás ideje alatt a
nedvesség felvétel minimális legyen. Az így raktározott fedőpor általában három évig tárolható. A szállítás
közben megsérült csomagolású porokat azonnal fel kell használni, vagy át kell csomagolni. A
repedésmentes hegesztés biztosítása érdekében a fluorid-bázikus porokat a felhasználás előtt ki kell
szárítani. A szárítást csak akkor szabad elhagyni, ha a port hegesztés előtt közvetlenül a légmentesen
lezárt, ép bádogtartályból származik (BB 202, BB 203, BB 910)
A táblázatban megadott szárítási hőmérsékletek és időtartamok általános irányelvként veendők figyelembe. A megadott szárítási össz időn belül a szárítás többször is elvégezhető. A fedőpor szárítása után, ha a felhasználás nem követi közvetlenül, köztes tárolást emelt hőmérsékleten vagy légmentesen lezárt tárolóban kell végezni. Ennek a köztes tárolásnak a hőmérséklete 150°C legyen, és időtartama nem lépheti át a 30 napot.
A szárításra alkalmazott kemence nem okozhatja a fedőpor helyi túlhevülését, és rendszeresen szellőztetni
kell. Szárításnál a fedőpor rétegvastagsága ne lépje túl az 50 mm-t