Csináld magad hegesztőüzem minőségbiztosítás, ISO tanúsítás nélkül
Hegesztett fémszerkezetek gyártóinak több okból is szükségük lehet a hegesztőüzemük MSZ EN ISO 3834-2 szerinti minősítésre. Erről több korábbi bejegyzésben is lehet olvasni. De mi a helyzet azzal, aki a gyártási tevékenységét ugyan magasabb minőségi követelményeknek megfelelően kívánja folytatni, azonban nem szeretné vagy csak a későbbiekben tanúsíttatná a gyártóhelyet. Ez egy csináld magad hegesztőüzem minőségbiztosítás, ISO tanúsítás nélkül. Ami a tapasztalatok összegyűjtését követően remek alapozás a tényleges tanúsításhoz.
Egy kis segítséget és némi bátorítást szeretnék adni azoknak, akik megismernék a hegesztett termékek gyártásával kapcsolatos releváns minőségirányítási követelményeket, felelősségeket és a hegesztésre vonatkozó minőségbiztosítási folyamatok feltételrendszerét, ami elősegíti a gyártási tevékenységeket és a megfelelően validált és verifikált hegesztési tevékenység megteremtésére irányul.
Alapfogalmak
Hegesztő üzem – olyan hegesztési tevékenységet végző gazdasági társaság, amely működése megfelel
- az MSZ EN ISO 3834-2 Fémek ömlesztőhegesztésének minőségirányítási követelményei. 2. rész: Teljes körű minőségirányítási követelmények szabvány;
- MSZ EN ISO 3834-3 Fémek ömlesztőhegesztésének minőségirányítási követelményei. 3. rész: Általános minőségirányítási követelmények vagy MSZ EN ISO 3834-4 Fémek ömlesztőhegesztésének minőségirányítási követelményei. 4. rész: Alapvető minőségirányítási követelmények;
- az az ömlesztőhegesztés végzésének feltételeiről szóló 8/2018 (VIII. 17.) ITM rendelet;
- a nyomástartó berendezések és rendszerek biztonsági követelményeiről és megfelelőség tanúsításáról szóló 44/2016. (XI. 28.) NGM rendelet;
- a 275/2013. (VII.16.) Korm. rendelet és a hatálya alá tartozó, Acél- és alumíniumszerkezetek kivitelezése MSZ EN 1090-2 szabvány;
- a Vasúti alkalmazások. Vasúti járművek és részegységeik hegesztése MSZ EN 15085 szabvány;
vagy a fentiekkel műszaki biztonság tekintetében egyenértékű előírások legalább egyikének. Tanúsított hegesztő üzemről beszélünk, ha az előírásoknak megfelelő működést független tanúsító szervezet igazolja.
Hegesztési felelős – a hegesztéssel történő gyártás és az azzal összefüggő tevékenységek koordinálását, felügyeletét, a hegesztési felelősökre vonatkozó MSZ EN ISO 14731 szabvány előírásainak betartásával, a feladatnak megfelelő felkészültséggel, képesítéssel és felelősséggel ellátó személy.
Alapanyagok bizonylatolása – Az alapanyagok megfelelőségének igazolására az MSZ EN 10204 Fémtermékek. A vizsgálati bizonylatok típusai szabvány ad útmutatást. A szabvány a bizonylatok két főcsoportját és összesen négy alcsoportját határozza meg. (lásd a keretes részben)
Bizonylatok típusai
I. csoport – nem tételes ellenőrzés és vizsgálat. A gyártó által a saját eljárása szerint végzett ellenőrzés és vizsgálat annak megállapítására, hogy az ugyanabban a termékelőírásban meghatározott, és ugyanazzal a gyártástechnológiával előállított termékek megfelelnek-e a megrendelés szerinti követelményeknek. Az ellenőrzött és vizsgált termékek nem szükségszerűen a ténylegesen szállított termékek.
2.1. típus – Megfelelőségi nyilatkozat.
Olyan dokumentum, amelyben a gyártó vizsgálati eredmények közlése nélkül kijelenti, hogy a szállított termékek a megrendelés szerinti követelményeknek megfelelnek.
2.2. típus – Minőségazonossági bizonyítvány.
Olyan dokumentum, amelyben a gyártó a nem tételes ellenőrzés és vizsgálat eredményeinek közlésével kijelenti, hogy a szállított termékek a megrendelés szerinti követelményeknek megfelelnek.
II. csoport – tételes ellenőrzés és vizsgálat. A termékek szállítása előtt a szállítandó termékek vagy az azokat tartalmazó vizsgálati tétel termékelőírás szerinti ellenőrzése és vizsgálata annak igazolására, hogy a termékek megfelelnek a megrendelés szerinti követelményeknek.
3.1. típus – Minőségi bizonyítvány.
A gyártó által kiállított bizonylat, amelyben vizsgálati eredmények közlésével kijelenti, hogy a szállított termékek megfelelnek a megrendelés szerinti követelményeknek. A vizsgálati tételt és az elvégzendő vizsgálatokat a termékelőírás, a hivatalos szabályzatok és a megfelelő műszaki előírások és/vagy a megrendelés tartalmazza. A bizonylatot a gyártónak a gyártószervezettől független, feljogosított képviselője hitelesíti.
3.2. típus – Minőségi tanúsítvány.
A gyártónak a gyártószervezettől független, feljogosított képviselője és a megrendelő feljogosított képviselője, vagy pedig a hivatalos szabályzatok szerinti szakértő által együttesen kiállított bizonylat, amelyben vizsgálati eredmények közlésével tanúsítják, hogy a szállított termékek megfelelnek a megrendelés szerinti követelményeknek.
Tanúsítvány – kijelölt és bejelentett tanúsító szervezet által kiállított dokumentum, ami az adott feltételrendszer szerint bizonyítja, a hegesztő üzem személyi és tárgyi felkészültségét.
WPS – az egyik legfontosabb előírás
WPS Welding Procedure Specification Hegesztési munkarendi előírás – A hegesztést végrehajtó személyzet számára készült technológiai utasítás, amely tartalmazza a hegesztés minden lényeges technológiai paraméterét. Tartalmi követelményeit az ISO 15609 szabványok határozzák meg, például az ívhegesztésekre vonatkozó MSZ EN ISO 15609-1 szabvány (Fémek hegesztési munkarendjének előírása és minősítése. Hegesztési munkarendi előírás. 1. rész: Ívhegesztés). A hegesztési felelős aláírásával és pecsétjével érvényesíti, és a munkarendi előírásokról nyilvántartást vezet.
PWPS – Preliminary Welding Procedure Specification Előzetes hegesztési munkarendi előírás. Hegesztési feladatot megelőzően, az előírások és a szakmai tapasztalatok alapján elkészített dokumentum, ami a hegesztés lényeges paramétereit tartalmazza. A pWPS alapján készült hegesztés vizsgálatát és minősítését követően készíthető el a WPS lap. Tartalmi követelményeit az ISO 15609 szabványok határozzák meg, például az ívhegesztésekre vonatkozó MSZ EN ISO 15609-1 Fémek hegesztési munkarendjének előírása és minősítése. Hegesztési munkarendi előírás. 1. rész: Ívhegesztés.
WPQR – Welding Procedure Qualification Record Hegesztési munkarend minősítésének jegyzőkönyve. Az előzetes hegesztési munkarendi előírás minősítéséhez minden szükséges adatot tartalmazó jegyzőkönyv, amely a hegesztéstechnológia minősítésének alapja. Szabályait az MSZ EN ISO 15614 szabványcsalád tartalmazza, lézersugaras hegesztés esetén a 11. Elektron- és lézersugaras hegesztés fejezet.
Munkapróba – hegesztési próba. A gyártási feltételeknek megfelelő, előírás szerinti próbadarabon végzendő hegesztési próba, a hegesztő, gépkezelő személyzet és (vagy) technológia alkalmasságának vizsgálatára.
Hegesztők minősítése – A hegesztett termékek minőségének biztosításában fontos tényező a hegesztőnek az a képessége, ahogy a szóban vagy írásban megadott utasításokat követi. A minősítés célja a szakmai képességének és készségeinek igazolása.
Hegesztőgép-kezelők minősítése – A minősítés célja a szakmai képességek igazolása, szóban van írásban adott utasítások alapján a gépkezelői jogosultság megszerzése. A hegesztők minősítésétől eltérően, nincs szükség automatizált berendezések használatakor a készségek igazolására.
Megfelelés az MSZ EN ISO 3834-2 szabvány követelményeinek
A kitűzött cél, az MSZ EN ISO 3834-2 szabvány előírásait figyelembe vevő és a szabvány előírásaival egyenértékű minőségbiztosítási folyamatok kidolgozása. Ennek érdekében, a szabvány felépítését követve, a következő feltételeknek kell megfelelni és azokat a hegesztés minőségbiztosítási folyamataiban szabályozni.
Hegesztésfelügyelet biztosítása
Egy csináld magad hegesztőüzem minőségbiztosítás, ISO tanúsítás nélkül talán első látásra működhet hegesztésfelügyelet biztosítása nélkül, de a valóságban a legkisebb vállalkozások esetén is van valaki, aki a működés érdekében ellenőrzi a tevékenységeket. A minőségbiztosítás rendszerében azonban ennél többre van szükség.
A hegesztésfelügyelet biztosítása, az MSZ EN ISO 14731 szabvány előírásai alapján szükséges meghatározni a hegesztési felügyeletbe tartozó, a hegesztés minőségével kapcsolatos lényeges feladatokat és felelősségeket. A dokumentum szerinti értékelés arra épül, hogy a hegesztésfelügyeleti személyzetnek felkészültnek kell lennie a rá bízott, hegesztéssel kapcsolatos feladatok végrehajtására. A hegesztésfelügyeleti személyzet tagjai megfelelő oktatásban részesültek, megfelelő képesítéssel és tapasztattal bírnak és a gyártó megbízta őket. Szabályzatok, szabványok és szerződések külön követelményeket támaszthatnak a hegesztésfelügyeleti személyzettel szemben. Máskülönben a gyártó felelőssége, hogy meghatározza az e dokumentumnak való megfeleléshez szükséges követelményeket.
Az előírásoknak való megfelelés érdekében meg kel bízni egy hegesztési felelőst, aki feladatait elláthatja munkavállalóként, megbízási vagy vállalkozási szerződés keretein belül. A megbízásában/munkaköri leírásában fel kell tüntetni, hogy a feladatait az MSZ ISO 14731 szabvány szerint végzi. Ez a szabvány tartalmazza a hegesztési felelősök feladatait, hatáskörét.
Hegesztési felelős
Fontos hangsúlyozni, hogy a gyártó felelőssége a hegesztésfelügyelet kialakításában nyilvánul meg, amely követelmény teljesítése a hegesztési felelős(ök) megbízásával igazolható.
A Nemzetközi Hegesztési Intézet (IIW – International Institute of Welding) és az Európai Hegesztési, Kötési és Vágási Szövetség (EWF – European Welding Federation) felhatalmazásai alapján a hegesztési- és rokon technológiákhoz kapcsolódó diplomák és tanúsítványok kiadására felhatalmazott szervezet a Magyar Hegesztéstechnikai és Anyagvizsgálati Egyesülés (MHtE), mely szervezet Magyarországon a vizsgáztatást és a diplomák kiadását végzi.
A hegesztésfelügyeleti személyzetet be kell sorolni a gyártás jellegétől, összetettségétől illetve a képzettségektől függően, a következő kategóriák valamelyikébe:
- (A) alapszint;
- (B) meghatározott szint;
- (C) átfogó szint;
Egy IWE azaz European Welding Engineer diplomával rendelkező személy, átfogó ismeretekkel rendelkező (C) hegesztő mérnök. Ezzel a minősítéssel, a hegesztés felügyeletére vonatkozó MSZ EN ISO 14731 Hegesztési felügyelet. Feladatok és felelősség című szabvány értelmében, korlátozás nélkül látható el hegesztő üzemek és hegesztett termékek gyártásának felügyeletét.
Az IIW / EWF rendszerében lehetőség van diploma nélkül is jogosultságokat szerezni, melyek megléte esetén a vállalkozás működése nagyot lépett az adott technológiák minőségi alkalmazása tekintetében.
Hegesztőüzem leírás
A vállalkozásnak érdemes egy üzemleíráson és hegesztési szabályzaton keresztül bemutatnia, hogy milyen módon teljesíti a szabványban megfogalmazott feltételeket. Ez a dokumentum a honlapra feltöltve alkalmas a vállalkozás tevékenységének és felkészültségének bemutatására. Az MSZ EN ISO 3834-2 tartalmazza a minőségirányítási rendszerre, az MSZ EN ISO 3834-5 pedig a dokumentációra vonatkozó követelményeket. Általános esetben a szabályzatnak ki kell térnie a következőkre:
Általános követelmények teljesítése
- Hegesztő üzem leírás elkészítése
- Szervezeti felépítés
Ha van hegesztési felelős meg kell, hogy jelenjen a szervezeti felépítésben is. Fontos, hogy a szervezeten belül olyan helyre kerüljön, ahol biztosított a termeléstől való függetlensége (közvetlenül az ügyvezető alá, vagy a minőségirányítási területhez). Ha nincs, akkor érdemes bemutatni azt a személyt, aki hegesztési kérdésekben a végső döntéseket meghozza.
- Munkaköri leírások szintén része a hegesztési folyamatleírásnak. Érdemes arra gondolni, hogy egy esetleges munkaügyi vagy munkavédelmi ellenőrzés esetén is milyen hasznos, ha ezek a dokumentumok elkészülnek.
A követelmények átvizsgálásának folyamataiban megfogalmazni
- az alkalmazandó termékszabványt és minden kiegészítő követelményt;
- a törvényi és a jogszabályi követelményeket;
- a gyártó által meghatározott minden kiegészítő követelményt;
- a gyártó felkészültségét az előírt követelmények teljesítésére.
Műszaki feltételek teljesülésének átvizsgálása
A folyamatleírásban érdemes kitérni a gyártáshoz kapcsolódó releváns követelmények körét. Minden (új) munka előtt, még az ajánlatadási fázisban meg kell vizsgálni a gyártandó termékre vonatkozó hegesztési minőségbiztosítási követelményrendszert. A hegesztési felelős által ellenőrizendőek:
- alapanyag anyagminőség;
- szállítási állapot;
- bizonylatolás módja (MSZ EN 10204 Fémtermékek. A vizsgálati bizonylatok típusai szabvány szerinti 2.2 vagy 3.1 vagy 3.2);
- geometriai tűrések (Tud a cég ilyen pontossággal gyártani?);
- hegesztett kötések típusa, mérete, minősége a terven feltüntetve („B” „C” vagy „D” szint), amelyet a következő szabványok értelemszerű alkalmazásával kell meghatározni. MSZ EN ISO 5817 Hegesztés. Acél, nikkel, titán és ötvözeteik ömlesztőhegesztéssel (kivéve a sugárnyalábos hegesztés) készített kötései. Az eltérések minőségszintjei. MSZ EN ISO 13919-2 Elektron- és lézersugaras eljárással hegesztett kötések. Követelmények és ajánlások az eltérések minőségszintjeire. 2. rész: Alumínium, magnézium és ötvözeteik, valamint tiszta. MSZ EN ISO 13919-1 Elektron- és lézersugaras eljárással hegesztett kötések. Követelmények és ajánlások az eltérések minőségszintjeire. 1. rész: Acél, nikkel, titán és ötvözeteik
- hegeszthetőség, hegesztési szempontú tervfelülvizsgálat;
- pWPS, WPQR és WPS elkészítése;
- hegesztőszemélyzet alkalmassága;
- berendezések, eszközök alkalmassága;
- anyagvizsgálati követelmények;
- kell e alvállalkozót bevonni;
- vonatkozik-e a termékre valamely termékszabvány, jogszabály (EN 1090, PED)
Alvállalkozás
Gyakran kerülnek a legnagyobb cégek és a legkisebbek is, hogy a munkavégzésbe alvállalkozók bevonására van szükség. Szintén érdemes végiggondolni és itiner-t készíteni arról, hogy a szerződéskötés és elszámolás esetén milyen feltételekre szükséges és érdemes kitérni. Talán az sem haszontalan, ha gyakorlattá teszi a megrendelő az alvállalkozó cég megbízhatóságának ellenőrzését.
Hegesztőszemélyzet
A hegesztő személyzetnek alkalmasnak kell lennie a hegesztési feladat elvégzésére. Az alkalmasságot minősítési eljárás keretében, a hegesztési felelős jelenlétében és igazolásával célszerű végrehajtani. Ha az adott feladat nem kívánja meg a tanúsított minősítés meglétét, a cégen belüli minősítési dokumentum elkészítésének több előnye is lehet. Annak meghatározása, hogy melyik kolléga melyik technológiában járatosabb, vagy a felkészülés támogatása az adott feladatra. Egy ilyen „házi” minősítés esetén a cégvezető még az éles munkavégzés előtt felmérheti a hegesztő szakemberek tudását, és a jelentkező munkavállalók szűrésére is alkalmas. A minősítési eljárások a hegesztőüzem minőségbiztosítás (iso tanúsítás) fontos, és a munkavállalókkal szemben korrekt része. Adott esetben a jutalmazás eszköze is lehet. Minél több minősítéssel rendelkezik egy kolléga, annál magasabb óradíjra lehet jogosult. Ez több vállalkozásnál az ösztönzés bevett formája.
Hegesztők és hegesztőgép-kezelők. A hegesztést végző illetve gépkezelő személyzet esetében a következő szabványok előírásai adnak támpontot.
- MSZ EN ISO 9606-1 Hegesztők minősítése. Ömlesztőhegesztés. 1. rész: Acélok
- MSZ EN ISO 9606-2 Hegesztők minősítése. Ömlesztőhegesztés. 2. rész: Alumínium és ötvözetei
- MSZ EN ISO 14732 Hegesztési személyzet. Hegesztőgép-kezelők és -beállítók minősítése fémek gépesített és automatizált hegesztésére
Ellenőrző és vizsgálószemélyzet
Általános követelmények meghatározása
Roncsolásmentes vizsgálatot végző személyzet feladatainak megállapítása az MSZ EN ISO 9712 szabvány útmutatásai alapján.
Berendezések
Gyártó- és vizsgálóberendezések nyilvántartása és azok leírása és kezelési utasítása, a berendezések alkalmassága nem csak hegesztés szempontjából fontos feladat. A hegesztés veszélyes tevékenység, ezek a dokumentumok a munkavédelmet is szolgálják. Ugyan ez igaz az új berendezések üzembehelyezésére és berendezések karbantartására egyaránt. A tervszerű karbantartás a termelékenységet is szolgálja, ezért hegesztőüzem által gyártott termék minőségét (minőség állandóságát) alapvetően meghatározza az alkalmazott berendezések megfelelősége. Ez nem csak a hegesztőüzem minőségbiztosítás (iso tanúsítás) része, a hétköznapi munkavégzést támogató feladat is.
A hegesztett kötés megfelelőségének egyik pillére, hogy a hegesztő berendezés a WPS-ben előírt hegesztési paramétereknek megfelelően működik. Ennek érdekében meg kell felelnie a következő szabványok előírásainak:
- MSZ EN ISO 17662 Hegesztés. A hegesztésre és a hozzátartozó tevékenységekre használt berendezések kalibrálása, igazoló és érvényesítő ellenőrzése
- MSZ EN IEC 60974-14 Ívhegesztő berendezések. 14. rész: Kalibrálás, érvényesítés és konzisztenciavizsgálat
Hegesztési és kapcsolódó tevékenységek
A hegesztő mérnök, jelen esetben a hegesztési felelős meghatározza a hegesztésre vonatkozó gyártási tervet és elkészíti a hegesztési utasításokat (WPS), valamint végrehajtja a hegesztési utasítás minősítését (WPQR), a szükséges roncsolásmentes és roncsolásos vizsgálatok alkalmazásával.
Hozaganyagok
A hegesztési felelős kialakítja a hozaganyagok és hegesztési segédanyagok kezelésének rendjét.
Az alapanyagok tárolása
A tárolás olyan legyen, hogy ne érje káros hatás az anyagokat, beleértve a megrendelő vagy más szervezetek által beszállított anyagokat is. A tárolás során fenn kell tartani az azonosíthatóságot. Ez nem csak a hegesztőüzem minőségbiztosítás (iso tanúsítás) része, az alapanyagok költségeire vonatkozó jótékony hatása közvetlenül kimutatható.
Ellenőrzés és vizsgálat
A hegesztőüzem minőségbiztosítás, (ISO tanúsítás nélkül) sem nélkülözheti a vizsgálatok rendjének folyamatleírásban történő meghatározását. A vizsgálatok lehetnek:
Hegesztés előtti vizsgálat és ellenőrzés
Vizsgálatok és ellenőrzés a hegesztés során
Hegesztés utáni vizsgálat és ellenőrzés
Vizsgált és ellenőrzött állapot
A vizsgálat vegye figyelembe a következő előírásokat:
- MSZ EN ISO 17637 Varratok roncsolásmentes vizsgálata. Ömlesztőhegesztéssel készített kötések szemrevételezéses vizsgálata
- MSZ EN ISO 23277 Hegesztett kötések roncsolásmentes vizsgálata. Folyadékbehatolásos vizsgálat. Átvételi szintek
- MSZ EN ISO 6520-1 Hegesztés és rokon eljárások. Fémek geometriai eltéréseinek besorolása. 1. rész: Ömlesztőhegesztés
- MSZ EN ISO 10042 Hegesztés. Alumínium és ötvözetei ívhegesztéssel készített kötései. Az eltérések minőségi szintjei;
- MSZ EN ISO 5817 Hegesztés. Acél, nikkel, titán és ötvözeteik ömlesztőhegesztéssel készített kötései (a sugaras hegesztések kivételével). Az eltérések minőségi szintjei
Nemmegfelelőség és helyesbítő tevékenység a hegesztőüzem minőségbiztosítás, ISO tanúsítás nélkül
A mérő-, ellenőrző és vizsgálóberendezések kalibrálása és érvényesítése. Mérő és ellenőrző eszközök kezelésének rendje. Azonosítás és nyomonkövethetőség folyamatleírás elkészítése. Minőségirányítási feljegyzések és kezelésük rendje.