Gáztömlőkről 9 pontban

A hegesztési folyamatok gyakran elengedhetetlen segédanyaga a hegesztőgáz (védőgáz, munkagáz, sűrített levegő) aminek a hegesztési helyhez történő eljuttatásához gáztömlőket alkalmaznak. A gáztömlők állapotát, ellenőrzését, színét, anyagát szabványok és jogszabályok írják elő, mégis gyakran mostoha körülmények között, szabálytalanul, a hegesztés minőségét veszélyeztetve használják, amire korábban néhány példát itt is közöltünk. A gáztömlőkkel kapcsolatos előírásokat, több mint 20 követelményt támasztva, a Hegesztési Biztonsági Szabályzat írja elő. Ezek közül néhányat kiemelve és további hegesztés szempontú gondolattal kiegészítve a következőkben olvashatóak.

A hegesztéshez alkalmazandó ipari gázokkal szemben támasztott követelményeket, az MSZ EN ISO 14175 szabvány rögzíti. A szabvány a Magyar Szabványügyi Testület honlapján érhető el.

1.A hegesztőberendezés és a biztonsági szerelvények, gáztömlők biztonságos működését időszakonként ellenőrizni kell, és az ellenőrzés tényét írásban szükséges rögzíteni. Ennek gyakorisága – ha a gyártó ettől eltérően nem rendelkezik , a Hegesztési Biztonsági Szabályzatról szóló 143/2004. (XII. 22.) GKM rendelet értelmében, a lánghegesztéshez használt gáztömlők esetében három hónap.

2. A HBSZ szerint az oxigén felhasználására szolgáló eszközöket (pl. palack, tömlő) tilos másfajta gázhoz felhasználni, hasonlóképpen tilos felhasználni olyan eszközöket (pl. tömlő, nyomáscsökkentő), amelyet más gázhoz használtak!

3. A különböző gázokhoz különböző színű tömlőket kell alkalmazni. A tömlő szabványos színjelölését a felszerelés (munkakezdés) előtt ellenőrizni kell.

sűrített levegő, víz – fekete

Acetilén, hidrogén – vörös

Propán-bután – narancs

oxigén – kék

Szabványos színű tömlők

4. A tömlő hosszát a hegesztési hely távolságához érdemes választani. A rövid tömlő akadálya lehet a munkavégzésnek, a túl hosszú tömlő nyomáscsökkenéshez vezethet, megnövekedhet a gázveszteség, és a tömlő anyagától függően az alkalmazott gáz víz és levegőtartalma is.

Túl hosszú tömlő

5. Hegesztés Biztonsági Szabályzatban további rendelkezéseket tartalmaz a tömlőkre, első sorban lánghegesztés vonatkozásában. Csak gáztömör, hibátlan, sérülésmentes tömlőt szabad használni. A felhasználható gumitömlő hossza legalább 5 m, de legfeljebb 30 m lehet, csak szalagbilinccsel szabad felerősíteni a tömlővégekre és a gumitömlő toldása csak kettős tömlőcsatlakozóval végezhető.

6.
A Hegesztés Biztonsági Szabályzatban előírt követelmények szerint, a levegőben 5 m-nél magasabbra vezetett hegesztőtömlőt tehermentesítő kötéllel kell ellátni. Az 5 m-nél magasabbra vezetéssel a hegesztőtömlőt nem szabad húzásnak kitenni.

7. Hegesztéshez használt ipari gázok tömlőivel és szerelvényeivel szemben támasztott követelmények magasabbak mint a légtechnikában általában használt termékek. Ezt könnyen belátható, több logikus érvvel is alá támasztható a tűz- és robbanásvédelem, munkavédelem, de a hegesztés minőségbiztosításának oldaláról is. Ennek megfelelően a szövetbetétes gumitömlők használata ajánlott, a légtechnikai tömlők helyett. Árukban nincs jelentős eltérés, azonban a hegesztéshez megfelelő minőségű tömlők alkalmazása a gázveszteség és szennyeződések csökkenése miatt megtérül.

8. Nem csak a hegesztők számára fontos követelmény, hanem a háztartásokra vonatkozóan is betartásra érdemes a HBSZ előírása, hogy a Pébégázzal és földgázzal működő készülékek, berendezések tömítését csak pentán álló anyagból szabad készíteni, és csak ilyen anyagú tömlőket szabad használni.

Narancs színű PB tömlő

9. Fémbordás, fémszálerősítésű gumitömlőt csak tűzvédelmi hatósági engedély birtokában szabad alkalmazni. A tömlőket törésmentesen kell felcsévélni. A tömlőt a gázpalackokra, testre (láb, hát, kar) feltekerni tilos!

Vélemény, hozzászólás?