Hegesztési jelek, kódok, rajzjelek

Az itt bemutatandó hegesztési jelek, kódok, rajzjelek a hegesztett részegységek műszaki rajzain használhatók. A rajzjelek segítségével közvetlenül a varraton feltüntethetők a kialakítással kapcsolatos olyan előírások, mint a varrat típusa, vastagsága és hossza, a varrat minősége, a felületkezelés, a hozaganyag és a vizsgálati előírások. E dokumentum alapelvei alkalmazhatók a keményforrasztott és a lágyforrasztott kötésekre is. Az egyértelműség javítható a rajzokon összegyűjtött információra vagy a kialakításra vonatkozó további dokumentumokra való hivatkozással.
A gyártás-előkészítéshez szükség lehet részletes, hegesztési tervezésre. Az e dokumentumban leírt ábrázolásmód felhasználható erre a célra, és kiegészíthető a gyártásra vonatkozó további információval (pl. hegesztési helyzet, hegesztési eljárás, WPS, kötés-előkészítés, előmelegítés). Ezt az információt gyakran olyan gyártási dokumentáció, mint a munkarend (gyártási program) vagy a hegesztési munkarendi előírás (WPS) tartalmazza.
A műszaki rajzok célja, hogy egyértelműen és érthetően ábrázolják a kialakítással kapcsolatos előírásokat. A hegesztési rajzokat speciálisan képzett személyek (lásd az ISO 14731-et) készítik és ellenőrzik.
Rajzjelek
Némely alkatrész nehéz feladat elé állítja a tervezőket, hogy a rajzokon a minél egyértelműbben lehessen bemutatni és jelölni a hegesztési varratokat. Ezek ábrázolására több módszer közül ez a bejegyzés figyelembe veszi, hogy a globális piacon két eltérő megközelítés létezik a nyíl felőli oldal és a másik oldal jelölésére. Egy adott piaci igénynek való megfelelés érdekében lehetővé teszi akár az elszigetelt
alkalmazást is. Mindkét megközelítés alkalmazása e dokumentumnak megfelelően azonosítja a hegesztési rajzjelet. Az „A” rendszer szerinti megközelítés az ISO 2553 szabványon alapul. A „B” rendszer szerinti megközelítés a csendes-óceáni országokban alkalmazott előírásokon alapul.
Hegesztési rajzjel
A hegesztési rajzjel a műszaki rajzokon használt, nyilas mutatóvonalból és referenciavonalból álló jel, amely tartalmazhat elemi és kiegészítő jelet, méreteket és/vagy villát. A referenciavonal és a nyilas mutatóvonal szükséges elemek. Ezek kiegészíthetők további elemekkel speciális információk megadása céljából. Előnyösebb, ha a hegesztési rajzjel a kötésnek ugyanazon az oldalán van feltüntetve, ahol a varratot kell készíteni, azaz a nyíl felőli oldalon.
Alapvető hegesztési rajzjel
Ha a kötés nincs részletesen előírva, és az egyetlen követelmény, amit jelezni kell, hogy a kötést hegeszteni kell, a következő ábra szerinti alapvető jelet lehet használni. Ilyen esetben az „A” rendszer szerinti kettős referenciavonal nem szükséges, mivel varratra vonatkozó adatokat nem adnak meg.
Az alapvető hegesztési rajzjel tartalmazza a nyilas mutatóvonalat, a referenciavonalat és a villát.

A hegesztési eljárások megnevezése és azonosító számuk jelölése szövegben és rajzon című bejegyzés olvasható a volfram.hu-n. A következő oldalak segíthetnek a hegesztési jelek, kódok, rajzjelek értelmezésében.