Hegesztési kötéstípusok, hegesztési alapjelek, kódok, rajzjelek

Hegesztési jelek kódok rajzjelek

Legalább két elem hegesztéses kapcsolatát hegesztett kötésnek nevezzük. A hegesztett kötés a hegesztett szerkezet legkisebb építő része. Ebben a sorozatban bemutatásra kerülnek a hegesztési kötéstípusok, hegesztési alapjelek, kódok, rajzjelek.

Minden hegesztett szerkezet annyi kötésre bontható, ahány varratot tartalmaz. A kötéseknek kétféle határa lehet: a szerkezet belsejében levő kötést a szomszédos kötések irányában a két varrat közötti távolság felező pontja határolja. A szerkezet szélén levő kötést egyik oldalról az alkatrész vége határolja

Hegesztési kötéstípusok

A referenciavonal és a nyilas mutatóvonal szükséges elemek. Ezek kiegészíthetők további elemekkel speciális információk megadása céljából. Előnyösebb, ha a hegesztési rajzjel a kötésnek ugyanazon az oldalán van feltüntetve, ahol a varratot kell készíteni, azaz a nyíl felőli oldalon. A rajzok túlzsúfolásának elkerülése érdekében hivatkozásokat kell tenni a rajzon lévő megjegyzésekre és a tervhez kapcsolódó más dokumentumokra.

A hegesztett kötés: Az összekötendő elemek vagy a már meghegesztett munkadarabok éleinek előkészítése és egymáshoz viszonyított elrendezése. A hegesztett kötés állhat kettő vagy több alkatrészből, készülhet hozaganyaggal vagy hozaganyag nélkül.

Elemi hegesztési kötéstípusok rajzjelei

I varrat

I varrat

V varrat

V varrat volfram.hu

V varrat széles gyökszalaggal

V varrat széles gyökszalaggal volfram.hu

Fél V varrat

Fél V varrat volfram.hu

U varrat

U varrat volfram.hu

J varrat (fél U varrat)

J varrat (fél U varrat) volfram.hu

Hegesztési rajzjelekről és hegesztési kötéstípusokról szóló sorozat elérhető a volfram.hu adatbázisában. Az elemi jelek adatbázisa a weldicon.hu webshopjában rövidesen megvásárolható lesz.