Hegesztésirányítás, hegesztési felügyelet az atomerőműben

Az atomerőmű (és majd az új atomerőmű) biztonsági osztályba sorolt rendszereinek részét képező hegesztett szerkezetek gyártását, szerelését, átalakítását és javítását az adott tevékenységre való alkalmassági igazolással rendelkező szervezet végezheti. Ezt támogatja a megfelelően kialakított hegesztésirányítás, hegesztési felügyelet az atomerőműben és a gyártóhelyeken egyaránt.

Az Országos Atomenergia Hivatal útmutatók kiadásával segíti a gyártóhelyek munkáját. Ezek közül az N9.4. sz. útmutató Új atomerőmű nyomástartó berendezéseinek hegesztésével, az AF4.10. sz. útmutató Atomerőművek és a kiégett üzemanyag átmeneti tárolására szolgáló létesítmény berendezéseinek hegesztésével kapcsolatos. Mindkét útmutató részletesen tárgyalja a hegesztésre vonatkozó előírások teljesítésének lehetséges módjait, illetve ezen túlmenően néhány egyéb, az atomerőművekben alkalmazott, és a hegesztéssel rokon eljárásra is kitér. A gyártóhelyekkel szemben támasztott követelményekről a Az új atomerőmű hegesztett szerkezeteit gyártókkal szembeni követelmények című bejegyzésben további információk találhatóak.

Hegesztési felügyelet az atomerőműben PAKS I.

Hegesztés irányítás. A hegesztési tevékenységet végző gyártók rendelkeznek megfelelő személyzettel az előírt követelmények szerinti üzemszerű hegesztési tevékenység tervezésére, kivitelezésére és felügyeletére. A minőségirányítási rendszer megfelelő helyén lévő hegesztési feladatokat ellátó irányítószemélyzettel kapcsolatos előírásokat az MSZ EN ISO 14731:2019 Hegesztési felügyelet. Feladatok és felelősség szabvány tartalmazza. Az NBSZ 3. kötete 3. fejezetében leírtak szerinti ABOS 1., 2. és 3. biztonsági osztályba sorolt rendszereken, illetve a 6. kötetben leírtak szerint, a KKÁT esetében hegesztési tevékenységet végző gyártók esetén a hegesztési felelős a hegesztési szakterületen rendelkezik megfelelő felsőfokú szakirányú képesítéssel és négyéves szakmai gyakorlattal. A feladatait és jogkörét munkaköri leírásban határozzák meg, és a tevékenységét a gyártástól függetlenül végzi (hegesztési felelős). Meghatározó feladatai közé tartozik a hegesztés-technológia, a berendezések, a személyzet végzettségének, képesítésének az ellenőrzése, illetve jóváhagyása, a beszállítók szakmai felügyelete és a hegesztési biztonságtechnikai előírások (HBSz = Hegesztési Biztonsági Szabályzat) 143/2004. (XII.22). GKM rendelet betartásának a felügyelete.

Alapelvek

A kifejezéseket és fogalom-meghatározásokat tekintve az európai szabványok az MSZ EN ISO 15607:2020 Fémek hegesztési munkarendi előírása és hegesztési munkarendjének minősítése. Általános szabályok előírást jelölik meg érvényesnek.

A hegesztési utasítás szóhasználatakor rövidítésekben a (WPS) és a (pWPS) szerepel, mellyel a hegesztési utasítás, illetve az előzetes hegesztési utasítás fogalmakat rövidítik.

Az ABOS vagy KKÁT BIOS biztonsági osztályba sorolt rendszereken olyan hazai és nemzetközi ipari gyakorlatban alkalmazott hegesztés-technológia alkalmazható, melyet a gyártást megelőzően a technológia minősítésével kell igazolni.

A szerkezetek hegesztését ((elő)gyártás, szerelés, javítás, átalakítás) WPS alapján kell végezni. A WPS elkészítése a hegesztéstechnológiai minősítési jegyzőkönyv (WPQR) alapján – a vonatkozó szabványok érvényességi tartományán belül – a gyártó, illetve a gyártó hegesztő felelősének feladata.

Hegesztési felügyelet az atomerőműben PAKS II.

Minden, az ABOS 1-3 biztonsági osztályokba sorolt berendezések gyártása vagy szerelése során hegesztést végző szervezetnek rendelkeznie kell hegesztési felügyelettel. A hegesztési felügyeletet egy vagy több hegesztési felelős lássa el, a feladat kiadható alvállalkozásba.

A hegesztési felügyelet előírásait a hegesztett szerkezetek, nyomástartó berendezések és csővezetékek gyártóira, szerelőszervezeteire dolgozták ki. E szervezetek alapvető tevékenysége a hegesztés. Az atomerőművek létesítése és üzemeltetése során meghatározó tevékenység a hegesztés. Így az MSZ EN ISO 14731:2019 Hegesztési felügyelet. Feladatok és felelősség szabványnak megfelelő hegesztési felügyelet létrehozása már a létesítési fázisban célszerű. E fázisban a hegesztési felügyelet fő tevékenysége a tervdokumentációk felülvizsgálata és a beszállítók tanúsítása, felügyelete.

A feladatok és felelősségek meghatározásánál a szabvány előírásai az irányadók. A hegesztési felügyelet tevékenységének sajátossága, hogy az atomenergia alkalmazása körében eljáró független műszaki szakértőről szóló 247/2011. (XI. 25.) Korm. rendelet szerinti hegesztési nukleáris szakértő nem áll rendelkezésre.

A felelős hegsztő szakember olyan személy lehet, aki megfelelő szintű műszaki tudással és felkészültséggel, minimum 5 év releváns tapasztalattal rendelkezik a tárgyi területen végzett hegesztési munkák tervezése, kivitelezése, ellenőrzése és vizsgálata során felmerülő feladatok és felelősség tekintetében, valamint rendelkezik szakirányú felsőfokú végzettséggel. A hegesztési felelősi tevékenység végzéséhez elfogadható végzettségek:

  • Európai hegesztőmérnök (EWE) vagy Európai hegesztőtechnológus (EWT) a European Federation for Welding, Joining and Cutting (EWF) által kiadott oklevél alapján;
  • Nemzetközi hegesztőmérnök (IWE) vagy Nemzetközi hegesztéstechnológus (IWT), az International Institute of Welding (IIW) által kiadott oklevél alapján.

A hegesztési felügyelet az atomerőműben, feladatok és felelősségek

A hegesztéssel kapcsolatos munkafolyamatok felügyeletét ellátó hegesztési felelős(ök) munkaköri leírásában, vagy egyéb dokumentációban rögzítenie kell. A hegesztési felügyelet feladatait és felelősségeit az MSZ EN ISO 14731:2019 Hegesztési felügyelet. Feladatok és felelősség szabvány előírásaival összhangban kell meghatározni.

Meghatározó feladatok közé tartozik a hegesztéstechnológiák, a hegesztőberendezések, a személyzet képesítésének ellenőrzése, illetve jóváhagyása, a beszállítók (alvállakozók) szakmai felügyelete és a hegesztési biztonságtechnikai előírások betartásának felügyelete.

A hegesztési felelős tekintetében szükséges iskolai végzettség, szakmai ismeret és gyakorlat követelményeinek meghatározása kapcsán, illetve a hegesztésirányítás egyéb kérdéseiben az MSZ EN ISO 14731:2019 Hegesztési felügyelet. Feladatok és felelősség szabvány előírásai követendők.

A hegesztési felügyelet tevékenysége ki kell, hogy terjedjen a kapcsolódó egészségvédelmi, biztonsági és környezetvédelmi feladatokra. A hegesztési felelősre vonatkozó, az MSZ EN ISO 14731:2019 Hegesztési felügyelet. Feladatok és felelősség szabványban rögzített követelményeken túl, a hegesztési felelősnek igazolhatóan rendelkeznie kell atomerőművi tapasztalatokkal és ismeretekkel is.

Hegesztésirányítás

A vállalkozónak rendelkeznie kell olyan, általa írásban megbízott hegesztő szakemberrel (hegesztő koordinátor), aki a hegesztési munkákat irányítja, ellenőrzi, a munkavédelmi és biztonságtechnikai előírásokat betartja. A hegesztő szakember feladatait írásban kell rögzíteni.
A hegesztési koordinátornak igazolhatóan rendelkeznie kell megfelelő szintű atomerőművi ismeretekkel.

Az atomenergia békés célú felhasználásának szabályozása

Az atomenergia békés célú, biztonságos alkalmazására vonatkozó szabályozásról korábban az ÍVVILÁG – volfram.hu ís írt. A legmagasabb szintű szabályozást az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény (Atv.) tartalmazza.

A nukleáris létesítmények nukleáris biztonsági követelményeiről és az ezzel összefüggő hatósági tevékenységről szóló rendelkezéseket a 118/2011. (VII. 11.) Korm. rendelet és mellékletei, a Nukleáris Biztonsági Szabályzatok határozták meg. A Nukleáris biztonsági Szabályzatokat jelenleg az 1/2022. (IV. 29.) OAH rendelet a nukleáris létesítmények nukleáris biztonsági követelményeiről és az ezzel összefüggő hatósági tevékenységről rendelet tartalmazza.

Az NBSZ-ben foglalt követelmények teljesítésére az OAH ajánlásokat fogalmazhat meg, amelyeket útmutatók formájában ad ki. Az útmutatókat az OAH a honlapján közzéteszi. Az útmutatók engedélyesek önkéntes alávetésével érvényesülnek, nem tartalmaznak általánosan kötelező érvényű normákat. Az Útmutató nem tekinthető hivatalos jogértelmezésnek. A jogértelmezés a jogalkalmazó mindenkori feladata és felelőssége. Ezért az útmutatókban leírtak kizárólag szakmai álláspontnak tekinthetők, nem használhatóak fel jogértelmezésként peres vagy közigazgatási eljárás során.

hegesztési technológivizsgálat rendje az atomerőműben