Augusztus 25-ig lehet jelentkezni a Műszaki Egyetemen induló hegesztő szakmérnök képzésre IWE / EWE

A Budapesti Műszaki Egyetem Anyagtudomány és Technológia tanszéken 2023 szeptemberében induló hegesztő szakmérnök képzésre IWE/EWE augusztus 25-ig még lehet jelentkezni. A képzés legfontosabb sajátossága, hogy a képzés vizsgakövetelményeinek teljesítésével egyszerre megszerezhető a Hegesztő technológus szakmérnök oklevél, valamint a Nemzetközi Hegesztő Mérnöki (IWE) és az Európai Hegesztő Mérnöki (EWE) minősítés is.

A hegesztő szakmérnök képzésről

A hegesztő technológus szakmérnök szakirányú továbbképzés célja, hogy a szükséges előképzettséggel rendelkező mérnökök számára a hegesztés és rokoneljárásai területén megfelelő mélységig szakmai és tudományos ismereteket adjon a következő témakörökben:

  1. anyagok és viselkedésük hegesztés során,
  2. hegesztési eljárások és berendezéseik,
  3. hegesztett szerkezetek tervezése,
  4. gyártás és minőségbiztosítás.

A megszerezhető végzettség: Hegesztő Technológus Szakmérnök.
A hegesztő szakmérnök képzésre IWE/EWE jelentkezők számára, mivel a képzést az Európai Hegesztési Szövetség (EWF) és az IIW ANB is approbálta, így lehetőség van arra, hogy a képzésben résztvevő, legalább 3 éves mérnöki szakon végzett hallgatók külön vizsgák alapján a Nemzetközi Hegesztő Mérnöki (IWE) és az Európai Hegesztő Mérnöki (EWE) a címet is megszerezzék. A képzés három félév oktatásból áll. Az utolsó félévben szakdolgozatot is kell készíteni. A félévek 14 oktatási hétből állnak és hetente két nap – pénteki és szombati napokon – van órarendi elfoglaltság. Az órák jelentős része elméleti, azonban a gyakorlati

iiw iwe hegesztőmérnök oklevél

A Nemzetközi Hegesztési Intézet (IIW – International Institute of Welding) és az Európai Hegesztési, Kötési és Vágási Szövetség (EWF – European Welding Federation) felhatalmazásai alapján a hegesztési- és rokon technológiák területén a Magyar Hegesztéstechnikai és Anyagvizsgálati Egyesülés (MHtE) diplomák és tanúsítványok kiadására felhatalmazott szervezet.

Magyarországon a vizsgáztatást és a diplomák kiadását az MHtE végzi.

Különféle diplomák és tanúsítványok típusairól a www.ewf.be honlapon találhatók információk.

A Magyarországon megszerezhető képesítések listája, valamint a diplomák és tanúsítványok kiadásának folyamatát rögzítő tájékoztatók az MHtE honlapjáról letölthetők.

Hegesztő szakmérnök szerepe

A megszerzett oklevéllel és nemzetközi hegesztő mérnöki minősítéssel látható el egy hegesztéssel foglalkozó gazdasági hegesztésfelügyelete. A hegesztési felelősökkel szemben támasztott követelményeket az MSZ EN ISO 14731:2019 foglalja össze és sorolja öt csoportba. Ezek a következők: tudás, képesítés, készség, felkészültség, felelősség.

A hegesztésfelügyelet célja, egy átlátható, visszaellenőrizhető, gyártástámogató rendszer kialakítása és üzemeltetése, a megfelelően érvényesített (validált) és igazolt (verifikált) hegesztési folyamatok érdekében. Megfelelő kompetenciákkal rendelkező hegesztési felelős nélkül ISO 3834 szerint tanúsított hegesztőüzem nem működhet. A minősítés alapgondolata a fémek ömlesztőhegesztésének minőségirányítási követelményeivel összhangban az, hogy a termékbe nem lehet a minőséget beleellenőrizni, az bele kell gyártani. Ebben a folyamatban az egyik kulcsszereplő, személyes tudása és felelőssége révén a gyártó felelős hegesztő szakembere(i).

A hegesztési felelősök feladataikat elláthatják munkavállalóként vagy vállalkozóként egyaránt, azonban a velük szemben támasztott követelményeket, elvégzendő feladataikat, kötelezettségeiket ennek megfelelő módon, egyértelműen meg kell határozni.

Műszaki Egyetemen induló hegesztő szakmérnök képzésre IWE/EWE Jelentkezési lap és további hasznos információk letölthetők az egyetem honlapjáról.

A Képzés adminisztrátora Oláh Ágnes, a képzés felelőse Dr. Májlinger Kornél

Legközelebb induló IWE / EWE képzés:

Az Óbudai Egyetem Nemzetközi Hegesztőmérnöki IWT/IWE különbözeti képzést indít

Az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kara Nemzetközi Hegesztőmérnöki IWT/IWE különbözeti képzést indít. A képzés célja: korszerű hegesztési eljárások, anyagok, tervezési módszerek és ipari alkalmazások körébe tartozó ismeretek rendszerező áttekintése és bővítése, különös tekintettel az IWE és az IWT képzés tartalmi különbségeire.

További képzési lehetőségek a volfram.hu-n.

Vélemény, hozzászólás?