Hőkezelési példatár – Dr. Smóling Kálmán Budapest 1981

Hőkezelési példatár

A hőkezelési példatár összeállítása során igyekeztek szem előtt tartani a. megfelelőanyag kiválasztásának követelményeit. Ez teljes mértékben azonban nem volt lehetséges, mivel igen sok gyártmányhoz, alkatrészhez igen sokféle minőségű acélt; kellett hozzárendelni hogy, hogy a gyakrabban előfordulók mind szerepeljenek. Az anyag és a munkadarab típusok összeválogatásakor emiatt néhány esetben el kellett térni a leghelyesebbnek tartott megoldástól, hogy egy munkadarab vagy acél típus se maradjon ki, az ismétléseket viszont elkerüljük.

A hőkezelési példatár feladatainak összeállítása során azt is figyelembe vették, hogy minden üzemnek az optimális anyagkiválasztáshoz nem áll rendelkezésére a teljes szabványos anyagválaszték a szükséges mérettartománnyal, és sürgősségi de gazdaságossági szempontból is a rendelkezésre álló készletből kell a legalkalmasabb anyagot kiválasztani.

Hőkezelési példatár Hőkezelési munkamenetrend

Az egyes részműveletek jelölését egyszerűsítettük (pl. hevítés, hűtés stb.), a művelet céljának feltüntetése (pl. ausztenitesítés, megeresztés) nélkül. Ezzel tulajdonképpen a hőkezelési részfolyamatok egyértelműbbé tétele a célunk. Sófürdők tárgyalásánál is  az általános gyakorlatnak megfelelően a bemártási idők szerepelnek. Csupán egy— két helyen választottuk szét a hevítésre és hőntartásra. Hasonlóképpen a kamrás kemencéknél is egyszerűbb esetekben (pl. megeresztés) a hevítési idők magukban foglalják az átmelegedést és hőntartást. A nagyobb méretű munkadarabok esetében bontottuk az időt hevítésre és hőntartásra.

Egy munkadarab adott hőkezelése többfajta berendezésben végezhető el.  A példákat úgy Válogattuk össze, hogy a hőkezelések széles skálán párosuljanak a különféle berendezésekkel.

A hőkezelési példatár példái

A hőkezelési példatár példáiban minden esetben, a hazai üzemekben használatos berendezések és általában a könnyen beszerezhető AFOR olajak szerepelnek.

Az edzés eredményességét jelző keménységet és szilárdságot több mérőszámmal fejezzük ki. Így pl. a keménységet Brinell-, Vickers-vagy Rockwell szerint, nemesítéskor viszont a szakítószilárdságot is előírjuk MPa-ban. A példákban is többféle mértékegység szerepel. Ezek az eredeti dokumentációkon (pl. szabvány) is ezek szerepelnek, vagy az adott művelethez ez a legcélszerűbb mérőszám (pl szerszámedzéshez a HRC).

A műveleti utasításokon, a munkafolyamati ábrán szaggatott vonallal jelöltük a nem közvetlen műveleti időket, mint pl. a megeresztés utáni levegőhűtés. Ugyanott a műveleti tagozódásnál az összetartozó műveletcsoportokat folytonos vonal választja el (pl, nemesítéskor az edzést a megeresztéstől). Amennyiben a műveletei tagozódásnál idő érték nincs feltüntetve, a kemence, ill. a rakomány a jelölt hőmérsékletre hevítendő. A következő műveletet ennek a hőmérsékletnek az elérésétől számítjuk.

A volfram.hu könyvespolcán található könyveket itt böngészheti.