Mi a különbség a Biogon palack és a CO2 ipari gázpalack között?

Érdekes és sokrétű kommentlánc alakult ki a közösségi médiában az CO2 ipari gázpalack és gáz illetve az élelmiszer-ipari gáz témakörében. A vita azon folyt leginkább, hogy lehet e hegeszteni élelmiszer-ipari gázzal.

Elöljáróban szeretném kiemelni, hogy a hegesztés egy szakma. Szabályokkal, műszaki elvekkel, technológiai előírásokkal. Ebben a bejegyzésben, ebből a szempontból fogom megvizsgálni a felvetést. A „lehet-e” kérdést sokféle témakörben fel lehet tenni, és mindenki tudja rá a választ, még akkor is, ha annak a szakterületnek nem avatott szakértője. Lehet-e mankókerékkel 140km/h sebességgel menni? Persze, lehet. Csak tönkremegy a kerékcsapágy, az osztómű, a rendőr megbüntet. Lehet-e olajos ronggyal oxigén palackot törölgetni. Persze, lehet. Csak nem érdemes. Lehet-e saját magunkon vakbélműtétet végezni? Avicennának sikerült, de én nem állnék neki. Szóval vizsgáljuk meg, lehet-e hegeszteni élelmiszeripari szén-dioxid gázzal, és ha igen, akkor miért nem!

Ehhez segítségül hívom a kommenteket, és megpróbálunk rájuk választ adni. A cikk előzménye volfram.hu-n elérhető.

József:
A Biogon élelmiszer tisztaságú.
A Kérdező:
Köszönöm, de jó hegesztésre?

Béla:
A Biogonnak lehet minimális víztartalma, a hegesztésre szánt CO2-nek nem.
Imre:
A Biogon-C sokkal szigorúbb feltételeknek kell megfeleljen mint az ipari CO2

Imre:
Az egyikkel hegesztünk, a másikkal szódát csinálunk ,vagy sört csapolunk!! De mind a kettőt lehet használni mindkét célra!! Csak az ára nem mindegy!! PLUSZ AZ ELLENŐRZÉS !!!! Amúgy ugyan az a kettő, csak Biogonként adják egy kis felárral!!!

László:
Mindegy, hogy melyiket választod hegesztéshez.

László:
El vagytok tévedve, nem is kicsit! A CO2 ipari gázpalack, mint a neve is mutatja, szén dioxid gáz. A Biogon (máshol Corgon) 18% szén dioxid és 82% Argon gáz keveréke, kevert gázként is említik. Utóbbit használva kevésbé „fröcsköl” a hegesztés ugyanazon beállítások mellett, ráadásul van olyan eset, amikor ezt KELL használni a megfelelő varratminőség eléréséhez (pl nyomástartó edények hegesztése K3100-as pótanyaggal, vagy ko33-as anyagminőségű alkatrészek hegesztése 131-es eljárással.) A szén dioxid ráadásul nem alkalmazható impulzus hegesztésnél.

Gergő:
Biogon C-vel tökéletesen lehet hegeszteni olyan helyen, ahol nem minősített varrat kell. Van egy minimális víztartalma, de az is a palack alján. És csak névlegesen. Mert lehet nincs is benne semmi víztartalom. Csak lehet. Munkagépszervizben dolgoztam, ilyennel hegesztettünk. Tökéletesen lehetett vele dolgozni. Elviekben kicsit fröcskölhet, pattoghat a víz miatt, de nem vettem észre ezt.

Károly:
Az élelmiszer iparit porra szűrik a hegesztéshez meg vízre.

Ákos:
A Biogon étkezési szénsav. Valójában a CO2 ipari gázpalack tisztább gázt tartalmaz, hiszen azzal Röntgen alá is kell hegeszteni. Az étkezési szénsavban lehet oxigén, nitrogén, és némi vízpára. Ettől még otthonra kerítést hegeszteni jó, vagy kifoltozni a zsigulit. De sörcsapra született.

Károly:
Annyi, hogy az élelmiszer ipari drágább literenként 100ft-al. De nem lesz tőle szebb a varrat. Szóval pénz kidobás.

János:
Megy a vita a két gázról, itt a különbség:
Ipari CO2:
Tisztaság>= 99,8%
H2O<=60ppm
O2: –
N2<=1000ppm
Biogon C: Tisztaság>=99,9%
H2O<=20ppm
O2<=10ppm
N2:-

Tamás:
Pénteken vettem, hegesztéshez…🤯

Péter:
Sajnos ezt nem hegesztéshez vetted, hanem taknyoláshoz, gányoláshoz, mókoláshoz. Ez a tipikus „fogd meg a söröm”, „jóvan azúgy” esete.
Egyébként ez egy 3.0 tisztaságú (99,9%) gáz, nem éri el a hegesztéshez szükséges tisztaságot.

István:
Teljesen kezdő vagyok CO védőgázas hegesztésben, viszont ki akarom próbálni. Van iweld 185aluflux, 0,8mm huzal, biogon C. Viszont csak kimenő nyomásra állítható reduktoraim vannak, liter/perc adagolású nincs. Ezekkel a reduktorokkal neki lehet állni kezdőként, vagy felejtős és vegyek egy l/perceset?
Béla:
Fülre beállítod,aztán hegesztéskor meglátod,hogy jó vagy nem.

Ferenc:
Van egy Lindés Biogon palackom. Lehetséges, hogy a sima co2/argon reduktor nem jó rá?
István:
Az oxigén reduktorral pocsékolod a gázt, a nyomás az nem egyenlő a liter átfolyással. Ne vegyél bar-os órát.
Csaba:
Igen csak az oxigént az nem literre állítod ahogy az argont és a CO2 hanem bar-ra így csak halásra tudod beállítani. De át tudod rakni a hollandiját csak vigyázz mert bal menetes. Nekem melóba van oxigén, argon és nitrogén hollandi nem kell annyi óra kicserélem, ha másik kel .

Ferenc:
Internet sajna nem ír semmit a menetemelkedésről

Lukács:
Tökéletes. A cégnél is ezzel nyomtuk.

János:
Az élelmiszeripari CO2 miért ne lenne jó minősített hegesztéshez? 🤔 Tisztább, mint a sima ipari. Nekünk se volt csak CO2 mégis meg lett a minősítésem. (röntgen alatt vizsgálták)

Zoltán:
Arra gondolhat a kolléga szerintem, hogy rtg alá jobb, ha Corgont használ, és nem Co2-t