Minek és miért kell a hegesztőüzemet tanúsítani?

A bejegyzés címe nem adja vissza azt a vállvonogatással és kétkedő arckifejezéssel kísért hanglejtést, ami gyakran kísérni szokta a gyártóhelyek tulajdonosaival folytatott beszélgetéseim, ha az ISO 3834 minőségirányítási rendszer és annak alkalmazása kerül szóba. Most néhány gondolattal és fényképpel kiegészítve szeretnék választ adni a címbeli „Minek és miért kell a hegesztőüzemet tanúsítani?” kérdésre. Például azért, mert valamivel nagyobb az esélye annak, hogy hegesztés előtt revétlenítéssel, tisztítással kezdődik a munka, nem úgy mint a címlapképen.

Az ISO 3834 szabványsorozat alkalmas annak bizonyítására, hogy a gyártó képes az előírt minőségirányítási követelmények teljesítésével hegesztett szerkezetek gyártására, ha ez a következők közül egy vagy több szerint követelmény:

  1. törvényi szabályozás;
  2. előírás;
  3. termékszabvány;
  4. önként vállalt;

Elöljáróba még két alapgondolat (peremfeltétel) a tanúsítással kapcsolatban

  • Az MSZ EN ISO 3834 szabványsorozat a fémek ömlesztőhegesztésének minőségirányítási követelményeivel foglalkozik, tehát műanyagokéval nem.
  • A hegesztőüzem alatt gazdálkodó szervezetek hegesztési tevékenysége értendő, azaz nem vonatkozik az otthoni edzőpad hegesztésre, vagy a szomszéd kerítésoszlopainak javítására, ahol szintén nem árt némi technológiai fegyelem, az esetleges kellemetlenségek elkerülése érdekében.

1. Mert jogszabály írja elő!

Nyilvánvalónak tűnik, de valójában nem is az. Maga Az MSZ EN ISO 3834-1 A gyártóhelyek közül sokan nem tudják, milyen jogszabályok vonatkoznak a gyártott és forgalomba hozott termékeikre, közülük most néhány.

2. A megrendelő szerződésben köti ki

Ma ez az általános oka annak, ha egy gazdasági társaság valamelyik minőségirányítási rendszer követelményeinek eleget tevő tanúsítást folytat le, illetve minőségirányítási rendszert működtet. Sokan az ISO 9001 szabvány szerint tanúsítják üzemüket, pedig az MSZ EN ISO 3834 Fémek ömlesztőhegesztésének minőségirányítási követelményeit tárgyaló szabvány valamelyik fejezetének alkalmazása sokkal célszerűbb lenne és a tényleges munkát is segítené. Mert egy egyszerűen elkészített és az adott tevékenységre optimalizált, tanúsított rendszer hatékonyabbá és precízebbé teszi a gyártási folyamatokat!

3. Milyen szabványokra használnak tanúsításokat a hegesztőüzemek?

Külön kell bontani a hegesztőüzem és a benne dolgozók és a gyártott termékek tanúsításait. Az egyik a hegesztőüzem alkalmasságát bizonyítja, a másik a munkavégzők személytanúsítását bizonyítja, a harmadik a gyártott termék megfelelőségét.

Az hegesztő üzemalkalmasság tanúsítási lehetőségei

  • MSZ EN ISO 3834-2 szabvány szerinti hegesztőüzem alkalmasságának tanúsítása;
  • MSZ EN ISO 3834-3 szabvány szerinti hegesztőüzem alkalmasságának tanúsítása;
  • MSZ EN ISO 3834-4 szabvány szerinti hegesztőüzem alkalmasságának tanúsítása;
  • 8/2018. (VIII. 17.) ITM rendelet szerinti gyártói alkalmasság tanúsítása;
  • 44/2016. (XI. 28.) NGM rendelet, 2014/68/EU irányelv (G, B és F modul) szerinti gyártói alkalmasság tanúsítása;
  • 216/2019. (IX. 5.) Korm. rendelet szerinti gyártói alkalmasság tanúsítása (gyártás, helyszíni technológiai szerelés, átalakítás és javítás hegesztés alkalmazásával);
  • 216/2019. (IX. 5.) Korm. rendelet szerinti alkalmasság tanúsítása ( külön tisztítás, szivárgásvizsgálat és időszakos ellenőrző vizsgálat);
  • AD 2000 – Merkblatt HP 0 szerinti gyártói alkalmasság tanúsítása;
  • 305/2011/EU rendelet, EN 1090-1 szabvány szerinti hegesztőüzem alkalmasságának tanúsítása;
  • Alapanyag-azonosítók átjelölése audit;

Személytanúsítások a hegesztőüzemmel kapcsolatban

  • Hegesztők számára az MSZ EN ISO 9606-1 szerinti hegesztő bizonyítvány kiállítása vagy a hegesztő bizonyítvány 2 éves hosszabbítása;
  • Hegesztő gépkezelők számára az MSZ EN ISO 14732 szerinti hegesztő gépkezelő bizonyítvány kiállítása vagy a hegesztő gépkezelő bizonyítvány 3 éves hosszabbítása;
  • Ellenőrző személyzet (anyagvizsgálók) MSZ EN ISO 9712 szerinti személytanúsítása;
  • Nem kell külön tanúsítani, de a hegesztésfelügyeletet ellátó személyeknek meg kell felelniük az MSZ EN ISO 14731 szabvány követelményeinek;

4. Önkéntes vállalás a gyártott termék minősége érdekében

A minőséget nem lehet a termékbe beleellenőrizni, azt meg kell valósítani! Ez a mondat az MSZ EN ISO 3834 Fémek ömlesztőhegesztésének minőségirányítási követelményeit tárgyaló szabvány bevezetőjében olvasható. Szerencsére sok vállalkozás van az országban akik minőséget teremtenek és minőségi munkát végeznek. Ezek az üzemek sokszor nem is gondolnak arra, hogy szinte a tanúsított minőség követelményeit szinte minden tekintetben kielégítik, és a tanúsítás csak egy kis lépés. Mégis önként nagyon kevesen vállalják ezt fel. Pedig pont olyan eleme a cég imázsának mint a tiszta és rendezett műhely, a modern gépek és berendezések, a képzett szakemberek.

A betonacélok hegesztése?

Ez a hegesztési terület az MSZ EN ISO 17660 szabványok szerint kezelendő. A szabvány által megfogalmazott követelmények között található a felhasznált anyagokra, a kötés tervezésére és kialakítására, kivitelezésére vonatkozó előírás. Ezekben a normákban kerültek rögzítésre a személyzet minősítésére, a minőségbiztosításra és ellenőrzési módszerekre vonatkozó követelmények. A betonacélok hegesztésével kapcsolatos bejegyzések találhatók az ÍVVILÁG – volfram.hu oldalon.

  • MSZ EN ISO 17660-1:2007 Hegesztés. Betonacélok hegesztése. 1. rész: Teherhordó hegesztett kötések
  • MSZ EN ISO 17660-2:2007 Hegesztés. Betonacélok hegesztése. 2. rész: Nem teherhordó hegesztett kötések
  • Német előírások: DVS-EWF – 1175 – betonacél hegesztő minősítése, DVS 1146 – betonacél hegesztő minősítési előírás, DVS Richtline 1708, DVS-IIW/EWF 1170.

Hegesztőüzemmel és a tanúsításokkal kapcsolatos további bejegyzések az ÍVVILÁG – volfram.hu honlapon.

Kell-e a hegesztőüzemet tanúsítani? Válaszok képekben

Betonvas hegesztés: IGEN

A szélturbina alapjához készített betonacél szerkezet hegesztett kötéseinek elkészítéséhez szükséges az MSZ EN ISO 3834-3 (vagy 4) szabvány szerinti hegesztőüzem alkalmasságának tanúsítása.

IGEN – KELLETT VOLNA

A betonacélok hegesztéséhez az MSZ EN ISO 17660-1:2007 szabvány előírásai alapján szükséges az MSZ EN ISO 3834-3 (vagy 4) szabvány szerinti hegesztőüzem alkalmasságának tanúsítása, ami a hegesztő biztonságos és minőségi munkavégzését is szolgálja.

Acélszerkezet: IGEN

A szélturbina árbóc gyártója, az EEW Group rendelkezik az ISO 3834-2 szerinti tanúsítással.

PE ivóvíz cső: NEM
Az ISO 3834 szabványok fémek ömlesztőhegesztésére vonatkozik.
MSZ EN 13067:2020 Műanyaghegesztési személyzet. A hegesztők minősítővizsgája. Hőre lágyuló műanyagok hegesztett kötései

Állványrendszer hegesztett elemei: IGEN

Hegesztett, fém pengeanyag, farok nélküli kapa: NEM

Nem elvárás ezeknél a hegesztett tárgyaknál a hegesztőüzem tanúsítása. De a saját tapasztalataim azt mutatják, egy ISO 9001 nem ártana.

Hegesztett alumínium gázpalackok: IGEN

A hegesztett alumínium gázpalackok ISO 3834-2 szerinti hegesztőüzem tanúsítással készülnek. A tanúsítás indokoltsága pl. 44/2016. (XI. 28.) NGM rendelet a nyomástartó berendezések és rendszerek biztonsági követelményeiről és megfelelőség tanúsításáról
Kép az Alumíniumárugyár Zrt honlapjáról.

Gépjármű fedélzeti gázpalack: IGEN

Az LPG tartályok esetében a szállítható nyomástartó berendezések biztonsági követelményeiről és megfelelőség-tanúsításáról szóló 29/2011. (VIII. 3.) NGM rendeletnek vagy a földgázhajtású gépjárművek fedélzeti nagynyomású palackjait tárgyaló MSZ EN ISO 11439:2013/A1:2022 termékszabványnak való megfelelés érdekében érdemes az üzem és terméktanúsítást elvégezni.

IGEN

A veszélyes folyadékok vagy olvadékok tárolótartályainak, tároló-létesítményeinek műszaki biztonsági követelményeiről, hatósági felügyeletéről szóló 1/2016. (I. 5.) NGM rendeletben meghatározott műszaki biztonsági követelményeknek való megfelelés érdekében.

folyt. köv…

IGEN

Hegesztett emelő szerkezetek: IGEN

Egyedi acélszerkezetek saját használatra: NEM

Szabadtéri kondipark hegesztett elemei: IGEN

IGEN

Betonacélok hegesztett toldása: IGEN

A betonacélok hegesztésére vonatkozó MSZ EN ISO 17660 szabványok szerinti követelményeknek való megfelelés érdekében.

Vélemény, hozzászólás?