Oké. Lézer és vág. De miért veszélyes?
A közösségi platformok gyakran szolgáltatnak témával egy-egy bejegyzés elkészítéséhez. Manapság mondhatni a téma már nem is az utcán hever, hanem a világhálón. A legutóbbi esetben egy kérdés keltette fel a figyelmem, ami egy lézersugaras tisztító berendezés működését bemutató videóval, és az azt felvezető, veszélyre felhívó szöveggel kapcsolatban tettek fel. A kérdés így hangzott: „Miért veszélyes? Mármint oké lézer és vág, meg a szemnek nem jó. És még? ” Nem válasz ez az írás, csak a kérdéssel kapcsolatos gondolataim adom most közre.
A videót nem linkelem be, mindenki láthatott már épp elég, mezítlábas, selyemruhás, védőszemüveg nélküli, a lézert másik emberre irányított lézerhegesztő, tisztító, vágó videót, víz alatt és föld fölött mindenhol.
Ha tudod mit csinálsz, akkor „csak” veszélyforrás, mert lézer és vág, szinte mindent!
Az nyilvánvaló, hogy a videó készítői „megfelelően” gondoskodtak a biztonsági szabályokról, a kezelőn megfelelő védőruha és védőszemüveg volt. Gondoskodtak az előírásszerű elkerítésről oly módon, hogy a szórt sugarak sem tehettek kárt semmiben és senkiben, a lehetséges kockázatokat elemezték és értékelték.
Az is nyilvánvaló, hogy ez egy bemutató videó, nem munkavégzés és a valósággal való minden hasonlóság a véletlen műve.
Mert ha nem így lenne, akkor a videó szerencsésen (?) bemutatná, miért veszélyes, ha semmilyen védelem sincs. Például azért mert ez a lézersugár nem látható. Nem! Az a kis piros pötty az nem a lézersugár, csak egy jelölő, mint amit nagyapád vett neked a búcsúban. Mert ez a lézer tényleg nem látható.
Ez a lézer nem csak a rozsdát szedi le, hanem a fejed is, akár a telephely másik végéből is, vagy az iroda ablakán keresztül a Piroskáét is, ahogy a bérszámfejtésed csinálja. A visszaverődő sugár szintén. És ehhez semmi mást nem kell tenned, mint rácsípteted a testet a pisztolyra, ahogy a videóban is látszik és meghúzod a ravaszt (nem a rókát).
A szem kérdése furcsán „vicces”, az eredmény nem. Vicces, mert elképesztő, hogy a lézer a szaruhártyán úgy megy át, hogy nem okoz sérülést, de végül az összes széttartó sugárnyalábot meg fotont egy pontra fókuszálja, és „kiég az agyad „. Vagy valamelyik hajszálér sérül a szemed hátuljában, vérrög keletkezik és attól megy el a szép szemed világa.
A klasszikus hegesztésnél legalább védekezik a szemed
A klasszikus hegesztésnél legalább védekezik a szemed. Szűkül a pupilla, könnyezel, táncolnak a csillagok míg végül begyullad, de azt meg kihevered. Szép lassan évek alatt megy tönkre a szemed. A lézer esetében pedig rögtön megtörténhet a baj, elég egyszer befigyelned a lézersugárba.
Szóval ez a történet, tulajdonképpen mégsem vicces. A technika iszonyúan gyorsan fejlődik, az árak csökkennek a teljesítmény megy az egekbe. Már egy közönséges kézi eszköz is szinte felfoghatatlanul erős, sőt egyre erősebb, egyre inkább lézer és vág. A munkavédelmi oktatás és a szakképzés pedig nem tartja vele a lépést.
A klasszikus hegesztés veszélyeit az elmúlt 50-80 évben sok baleset és betegség kapcsán megismerhettük. De a lézeres eljárás a karantén alatt többet fejlődött, mint az AWI 25 év alatt. Gondolj bele! Az a lézer teljesítmény amit a videón látsz, (tippelek csak) akár 5-10 mm-es szénacél átvágására is alkalmas. Hidd el az ujjad is, még Vasember úját is levághatja.
végül egy fontos apróság még. Azért erre a veszélyforrásra a hatóságok is felfigyeltek. Az alkalmazók többsége azonban még nem hallott róla: ennek a berendezésnek az üzembe helyezését a Kormányhivatalnál be kell jelenteni ha, a munkavállalót a határérték 75%-át meghaladó expozíció érheti.
Az optikai sugárzást kibocsátó berendezés üzembe helyezését a Kormányhivatalnál be kell jelenteni ha, a munkavállalót a határérték 75%-át meghaladó expozíció érheti.
Ez az előírás szerepel a hatályos 22/2010. (V. 7.) EüM rendelet a munkavállalókat érő mesterséges optikai sugárzás expozícióra vonatkozó minimális egészségi és biztonsági követelményekről rendeletben.
A rendelet előírja továbbá a kockázatértékelés elkészítését, és azokat a feladatokat, amelyek elvégzése a munkáltatót, az üzemeltetőt terhelik.
Az EU szabályozás alapdokumentuma letölthető:
2006/42/EK AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 2006/42/EK IRÁNYELVE (2006. május 17.) a gépekről és a 95/16/EK irányelv módosításáról (átdolgozás)
A legfontosabb előírásokat és szabványokat itt összegyűjtve megtaláljátok.
Kereskedelmi forgalomban a legkülönbözőbb lézer berendezések kaphatóak. A lézer veszélyessége miatt fokozottan igaz, hogy olyan berendezést érdemes vásárolni és használni, ami kielégíti a műszaki biztonsági követelményeket és a technológiai előírásokat is.