Szabvány anzix a lézersugaras hegesztés ürügyén

Az MSZ EN ISO 4063:2016 Hegesztés és rokon eljárások. A hegesztési eljárások megnevezése és azonosító jelölésük című szabványban szereplő nagyenergiájú sugaras eljárások között (52-es csoport) három eljárást különböztet meg. Szilárdtestlézeres, lézersugaras hegesztés, Gázlézeres, lézersugaras hegesztés, Diódalézeres, lézersugaras hegesztés. A nagy energiasűrűségű eljárások rohamos fejlődése szükségessé teszi a lézersugaras hegesztés szabványai figyelemmel kísérését.

LASER: Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation

Theodor Maiman 1960-ban bemutatott eljárása nagy utat járt be az elmúlt bő fél évszázadban. Az első rubinlézer megalkotásakor nagyon kevesen látták annak használhatóságát. Ma azonban a bennünket körülvevő tárgyak számtalan feladatra alkalmaznak lézereket. A lézeralkalmazások megjelentek az iparban is. A vágási eljárások 20 éve, a lézersugaras hegesztési eljárások csak néhány éve. Azonban a hegesztésben iszonyatos gyorsasággal fejlődnek a berendezések. Alkalmazhatóságuk és teljesítményük tekintetében egyaránt.

Éppen ezért kiemelt fontosságot kell kapjanak a technológiára vonatkozó szabványok és előírások. Az alkalmazóknak pedig annak tudatában kell azokat használni, hogy ez fejlődés gyorsabb, mint amit a szabványkészítők tartani tudnak.

Lézerhegesztés azonosító számai

5 – Nagyenergiájú nyalábokkal végzett hegesztés;
52 – Lézersugaras hegesztés;
521 – Szilárdtestlézeres, lézersugaras hegesztés;
522 – Gázlézeres, lézersugaras hegesztés;
523 – Diódalézeres, lézersugaras hegesztés.

Lézersugaras hegesztés szabványai

MSZ EN 207:2017 Személyi szemvédő eszközök. Szűrők és szemvédők lézersugárzás ellen

Ez a szabvány az MSZ EN 60825-1:2007 szabványban meghatározott, 180 nm (0,18 µm) és 1 000 µm közötti spektrális tartományban a véletlen lézersugárzás elleni védelemre használt szemvédőkre vonatkozik. Meghatározza a minőségi követelményeket, a vizsgálati módszereket és a jelölést. A lézeres szemvédők és szűrők kiválasztásához és használatához a tájékoztató B mellékletben található útmutató. Ez az európai szabvány nem vonatkozik a lézersugárzásnak szándékosan kitett védőeszközökre. A szemvédő használata előtt ezen európai szabvány szerint, először kockázatértékelést kell végezni (lásd a B mellékletet).

MSZ EN ISO 11145:2019 Optika és fotonika. Lézerek és lézerberendezések. Szakszótár és jelképek

A szabvány alapvető fogalmakat, szimbólumokat és mértékegységeket határoz meg a lézertechnológia területén a terminológia egységesítése, valamint a sugárparaméterek és a lézerorientált terméktulajdonságok egyértelmű definícióinak és reprodukálható tesztjeinek elérése érdekében. Ebben a szabványban szereplő lézeres hierarchikus szókészlet eltér az IEC 60825–1 szabványban megadottaktól. Az ISO és az IEC megvitatta ezt a különbséget, és egyetértenek abban, hogy ez tükrözi a két szabvány eltérő célját.

MSZ EN ISO 11146-1:2021 Lézerek és lézerberendezések. A lézernyalábméretek, a széttartási szög és a nyalábterjedési tényező vizsgálati módszerei. 1. rész: Sztigmatikus és egyszerű asztigmatikus nyalábok

MSZ EN ISO 11146-2:2021 Lézerek és lézerberendezések. A lézernyalábméretek, a széttartási szög és a nyalábterjedési tényező vizsgálati módszerei. 2. rész: Általános asztigmatikus nyalábok (ISO 11146-2:2021)

MSZ EN ISO 11553-1:2020/A11:2021 Gépek biztonsága. Lézeres megmunkálógépek. 1. rész: Lézerbiztonsági követelmények

Kapcsolódó normák: 2006/42/EK AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 2006/42/EK IRÁNYELVE (2006. május 17.) a gépekről és a 95/16/EK irányelv módosításáról (átdolgozás)

MSZ EN ISO 13919-1:2020 Elektron- és lézersugaras eljárással hegesztett kötések. Követelmények és ajánlások az eltérések minőségszintjeire. 1. rész: Acél, nikkel, titán és ötvözeteik

MSZ EN ISO 13919-2:2021 Elektron- és lézersugaras eljárással hegesztett kötések. Követelmények és ajánlások az eltérések minőségszintjeire. 2. rész: Alumínium, magnézium és ötvözeteik, valamint tiszta réz.

MSZ EN ISO 15616-4:2021 Minőségi hegesztésre és vágásra való CO2-lézersugaras gépek átvételi vizsgálatai. 4. rész: Mozgó optikával felszerelt kétdimenziós gépek

MSZ EN ISO 17658:2015 Hegesztés. Lángvágott, lézersugárral vágott, és plazmával vágott felületek eltérései. Terminológia

MSZ EN ISO 19818-1:2021 Szem- és arcvédelem. Lézersugárzás elleni védelem. 1. rész: Követelmények és vizsgálati módszerek

MSZ EN ISO 22826:2021 Fémek hegesztett kötéseinek roncsolásos vizsgálatai. Keménységmérés lézersugaras és elektronsugaras eljárással hegesztett, keskeny kötéseken (Vickers- és Knoop-keménységmérés)

Kereskedelmi forgalomban kapható lézergyártmányok kiegészítő követelményei

MSZ EN 50689:2022 Lézergyártmányok biztonsága. Kereskedelmi forgalomban kapható lézergyártmányok kiegészítő követelményei

Ez a szabvány rendelkezik a lézert tartalmazó fogyasztói termékekre vonatkozó különleges követelményekről. A dokumentum célja annak biztosítása, hogy a fogyasztók számára elérhető lézertermékek biztonságosak legyenek. Az MSZ EN 60825-1 szabványban meghatározottakon túlmenő követelményeket határoz meg. Ide tartoznak az akkumulátorral működő fogyasztói lézertermékek, valamint az egyéb eszközökkel működő fogyasztói lézertermékek is. A dokumentum előírásai csak a szem és a bőr lézersugárzásának veszélyeire vonatkoznak. Egyéb veszélyek nem tartoznak a hatálya alá. Előfordulhat, hogy a szabványnak való megfelelés nem elegendő ahhoz, hogy egyéb termékbiztonsági szabványok vonatkozó teljesítmény- és vizsgálati követelményeinek megfeleljenek. A dokumentum hatálya nem terjed ki azokra a fogyasztói lézertermékekre, amelyeket úgy terveztek, hogy a 380 nm és 780 nm közötti hullámhosszúságú lézersugárzást a retinára vetítsék, és a tervezett napi használati időtartam potenciálisan több óra (például virtuális valósághoz vagy kiterjesztett valóság alkalmazások), mert jelenleg nem lehet olyan kibocsátási határértékeket megadni, amelyek kizárják a lehetséges káros hatásokat a nap mint nap használat során.

Lézersugaras hegesztés szabványai – Készülékosztályozás

MSZ EN 60825-1:2014/A11:2021 Lézergyártmányok biztonsága. 1. rész: Készülékosztályozás és követelmények

Ez a szabvány a 180 nm és 1 mm közötti hullámhossz-tartományban lézersugárzást kibocsátó lézertermékek biztonságára vonatkozik. Bár léteznek olyan lézerek, amelyek 180 nm-nél kisebb hullámhosszon (a vákuum ultraibolya sugárzásán belül) bocsátanak ki, ezek nem tartoznak a szabvány hatálya alá, mivel a lézersugarat általában evakuált burkolatba kell zárni, és ezért a potenciális optikai sugárzást. a veszélyek eredendően minimálisak. Egy lézertermék állhat egyetlen lézerből külön tápegységgel vagy anélkül, vagy egy vagy több lézert tartalmazhat egy összetett optikai, elektromos vagy mechanikai rendszerben. A lézertermékeket jellemzően fizikai és optikai jelenségek demonstrálására, anyagfeldolgozásra, adatolvasásra és -tárolásra, információk továbbítására és megjelenítésére használják, stb. Az ilyen rendszereket az iparban, az üzleti életben, a szórakoztatásban, a kutatásban, az oktatásban, az orvostudományban és a fogyasztói termékekben alkalmazzák.

MSZ EN 60825-4:2006/A1:2009 Lézergyártmányok sugárbiztonsági előírásai. 4. rész: Lézervédelmek

Lézer berendezések üzemeltetői számára fontos tudnivaló

Az optikai sugárzást kibocsátó berendezés üzembe helyezését a Kormányhivatalnál be kell jelenteni ha, a munkavállalót a határérték 75%-át meghaladó expozíció érheti.

Ez az előírás szerepel a hatályos 22/2010. (V. 7.) EüM rendelet a munkavállalókat érő mesterséges optikai sugárzás expozícióra vonatkozó minimális egészségi és biztonsági követelményekről rendeletben.

A rendelet előírja továbbá a kockázatértékelés elkészítését, és azokat a feladatokat, amelyek elvégzése a munkáltatót, az üzemeltetőt terhelik.

Az EU szabályozás alapdokumentuma letölthető:
2006/42/EK AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 2006/42/EK IRÁNYELVE (2006. május 17.) a gépekről és a 95/16/EK irányelv módosításáról (átdolgozás)

Az ÍVVILÁG – volfram.hu honlapon több bejegyzés is foglalkozik a hegesztésre vonatkozó szabványokkal. Ezek erre a hivatkozásra kattintva érhetőek el.