Szabványok a hegesztők biztonsága érdekében
A hegesztők és a hegesztő munkahelyeken dolgozó más munkavállalók biztonságát, mivel a hegesztés speciális szakterület, speciális előírások biztosítják. Ezek közül kiemelt szerepe van a Hegesztési Biztonsági Szabályzatnak, amely miniszteri rendeletként (143/2004. (XII. 22.) GKM) került kihirdetésre. További szerephez jutnak hegesztés biztonságát elősegítő szabványok, a hegesztők biztonsága érdekében
Jelenleg a hegesztés biztonságához kapcsolódóan nyolc előszabvány van érvényben. Az előszabványok célja, hogy az alkalmazásukon keresztül tapasztalatokat lehessen szerezni a végleges szabvány megfogalmazásához.
Gázhegesztő felszerelések és berendezések biztonságos kezelése
MSZE 12804:2014 2. Hegesztés biztonsága. Gázhegesztő felszerelések és berendezések biztonságos kezelése. Ez az előszabvány gázhegesztéshez, lángvágáshoz, valamint rokon eljárásokhoz használt, éghető gázt oxigén vagy levegő keverékével elégető eszköz (hegesztőfelszerelés vagy berendezés) biztonságos, egészséget nem veszélyeztető létesítésének és kezelésének műszaki feltételeit, valamint azok ellenőrzésére vonatkozó követelményeket tartalmazza.
Az előszabvány a következő, az MSZ EN ISO 4063 szerinti azonosító számjelű és megnevezésű hegesztési eljárásokhoz használt felszerelésekre és berendezésekre vonatkozik, de ha lehetséges alkalmazható más hasonló eljárás (pl. lángvágás, villamos hegesztéshez használt védő- és segédgázellátó eszközök stb.) esetén is. Ezek a 311 Oxigénes-acetilénes lánghegesztés, 312 Oxigénes-propános lánghegesztés, 313 Oxigénes-hidrogénes lánghegesztés.
Az előszabvány nem vonatkozik a nem hivatásszerűen végzett forrasztásra és az MSZ EN 1326:1999 Gázhegesztő eszközök. Kis felszerelések gázforrasztáshoz és -hegesztéshez szabvány szerinti hegesztésre való kis felszerelésekre.
Hegesztési gázellátó rendszerek időszakos ellenőrzése és vizsgálata
Az MSZE 12805:2014 Hegesztés biztonsága. Hegesztési gázellátó rendszerek időszakos ellenőrzése és vizsgálata című előszabvány gáz- és ívhegesztéshez, termikus vágáshoz, forrasztáshoz, valamint rokon eljárásaikhoz (a továbbiakban: hegesztéshez) használt, hegesztési gázellátó rendszerek használatának műszaki-biztonsági követelményeit, valamint állapotfelügyeletének eljárását határozza meg.
Az előszabvány szerinti gázellátó rendszert bemeneti oldalon a gázforráshoz kapcsoló csatlakozó szerelvény, kimeneti oldalon a gázhegesztő (fogyasztó) munkaeszköz csatlakoztatására kialakított elvételi csatlakozó szerelvény határolja. A szabvány a gázellátó rendszer –központi nyomáscsökkentőt is magába foglaló lefejtőegységére, –ellátóvezetékére, –gázkeverő berendezéseire és –elvételi csatlakozóira vonatkozik.
Nem alkalmazható a gázforrásként alkalmazott gázpalackra, gázpalackkötegre, (földgáz- és PB-vezetékre) elosztóvezetékre, cseppfolyósgáz-tárolóra és a hozzá tartozó elpárologtatóra. Cseppfolyósgáz-tartályok nyomásszabályozójának, biztonsági eszközeinek, valamint elzárószerelvényeinek karbantartása és ellenőrző felülvizsgálata nem tartozik ezen előszabvány alkalmazási területére.
Villamos hegesztés
Az MSZE 12806:2015 Hegesztés biztonsága. Villamos hegesztés előszabvány a villamos hegesztéshez és rokon eljárásaihoz (pl. plazmaíves technológiák, széníves faragás stb.) használt felszerelésekre, berendezésekre és gépekre vonatkozik. Ez az előszabvány azokat a tárgyi feltételeket és követelményeket határozza meg, amelyek a villamos hegesztőberendezéseknek: – a kisfeszültségű termékek biztonságára, – az elektromágneses összeférhetőségére, – a gépek biztonságára, valamint – a kémiai biztonságra vonatkozó, alapvető, egészséget nem veszélyeztető, biztonságos létesítésére és használatára vonatkozó követelmények teljesítéséhez szükségesek.
A vonatkozó jogszabályok azonosítását a B melléklet tartalmazza. Ez az előszabvány nem alkalmazható termikus vágógépek biztonságos kialakítására és létesítésére (lásd a megjegyzést).
Az előszabvány megjelenése óta elkészült az új MSZ EN ISO 17916:2016 (Magyar nyelvű) Termikus vágógépek biztonsága szabvány is. Ez norma a lézersugaras berendezésekre nem, de ívhegesztő eljárást is alkalmazó, ún. hibrid eljárások berendezéseire értelemszerűen alkalmazható. Az előszabvány alkalmazási területébe tartozó berendezésekre vonatkoznak más szabványok a hegesztők biztonsága érdekében, melyeket szintén figyelembe kell venni.
Az előszabvány a következő, az MSZ EN ISO 4063 szerinti azonosító számjelű és megnevezésű villamos hegesztési eljárásokra vonatkozik, de ha lehetséges alkalmazható más hasonló eljárás esetén is. 1 Ívhegesztés, 2 Ellenállás-hegesztés. 72 Elektrosalakhegesztés, 73 Elektrogázhegesztés 74 Indukciós hegesztés 78 Csaphegesztés 82 Ívvágás 83 Plazmavágás 87 Ívgyalulás 88 Plazmafaragás, 918 Ellenállás-keményforrasztás, 972 Ívhegesztő forrasztás, 983 Védőgázos ívhegesztő forrasztás, 984 TIG- forrasztás, 985 Plazmaívhegesztő forrasztás, 987 Ellenállás-forrasztóhegesztés
Hegesztési gázellátó rendszerek létesítésének biztonsági szempontjai
Az MSZE 12807:2015 Hegesztés biztonsága. Hegesztési gázellátó rendszerek létesítésének biztonsági szempontjai előszabvány gáz- és ívhegesztéshez, termikus vágáshoz, forrasztáshoz, valamint rokon eljárásaikhoz (a továbbiakban: hegesztéshez) használt gázellátó rendszerek létesítésének biztonsági követelményeit, valamint ezek teljesülésének ellenőrzését és vizsgálatát tartalmazza. Az előszabvány szerinti gázellátó rendszert bemeneti oldalon a gázforráshoz kapcsoló csatlakozószerelvény, kimeneti oldalon a gázhegesztő (fogyasztó) munkaeszköz csatlakoztatására kialakított elvételi csatlakozószerelvény határolja Hegesztési gázellátó rendszer meghatározása Az előszabvány a gázellátó rendszer – központi nyomáscsökkentőt is magába foglaló nagynyomású szakaszra, – ellátóvezetékére (az ellátóvezetékhez kapcsolódó gázkeverő berendezés) és – elvételi csatlakozóira vonatkozik.
A szabványok a hegesztők biztonsága érdekében gyakran meghatározzák, mely esetekben nem alkalmazhatóak. Jelen szabvány nem alkalmazható például a gázforrásként használt gázpalackra, palackkötegre, palacktelepekre, elosztóvezetékre, cseppfolyósgáz-tárolóra és a hozzá tartozó elpárologtatóra. Az előszabvány szerinti követelmények teljesítése alapvetően a gázellátó rendszer alkalmazásával járó robbanás- és tűzveszély kockázatának kezelését szolgálja, éspedig – a gázellátó rendszer tömítettségének fenntartásával (a veszélyes gázok külső légtérbe jutásának és robbanóképes koncentráció kialakulásának megakadályozásával), – a veszélyes gázok ellenőrizetlen (nem üzemszerű) szabadba áramlása elleni védelemmel, – a rendszer integritására nézve veszélyes gázkeverék gázellátó rendszeren belüli kialakulásának megakadályozásával, – a szállított gáz fajtájának és üzemi nyomásának megfelelő készülékek és vezetékek alkalmazásával.
Ez az előszabvány a hegesztéshez használt munkaeszközök gázellátására szolgáló létesítményekkel szemben támasztott alapvető biztonsági követelmények teljesítésének műszaki feltételeire és azok ellenőrzésére vonatkozik.
Az előszabvány megkülönbözteti a hatósági felügyeletre kötelezett és arra nem kötelezett munkaeszközök besorolását a használatba vételhez szükséges és az időszakos ellenőrzés vonatkozásában.
Biztonsági eszközök alkalmazása gázhegesztéshez és rokon eljárásaihoz
Az MSZE 12808:2014 2. Hegesztés biztonsága. Biztonsági eszközök alkalmazása gázhegesztéshez és rokon eljárásaihoz előszabvány a gázhegesztéshez, lángvágáshoz, valamint rokon eljárásokhoz (a következőkben gázhegesztéshez) használt, éghető gázt oxigén vagy levegő keverékével elégető berendezésbe szerelt biztonsági eszközök beépítésére vonatkozó alapvető biztonsági követelmények teljesítésének műszaki feltételeit, illetve azok alkalmazására vonatkozó követelményeket tartalmazza.Ez az előszabvány az MSZ EN 730-1 és MSZ EN 730-2 szerinti, a gázhegesztéshez használt eszköz „gázfogyasztó készülékébe”, illetve „fogyasztói vezetékébe” (továbbiakban: gázhegesztőberendezésbe épített biztonsági eszközök megválasztásához és beépítéséhez ad útmutatást. Nem vonatkozik ez az előszabvány a gázellátó létesítményekbe épített biztonsági eszközökre, az azokra vonatkozó követelményeket az MSZE 12807 Hegesztés biztonsága.Hegesztési gázellátó rendszerek létesítésének biztonsági szempontjai előszabvány tartalmazza.
Az alkalmas biztonsági eszközök megválasztásához és beépítési helyének meghatározásához a mindenkori üzemi körülmények ismerete és megfelelő szakmai ismereteket szükségesek. Ez az előszabvány a következő, az MSZ EN ISO 4063 szerinti azonosító számjelű és megnevezésű hegesztési eljárások biztonsági eszközeinek használatára vonatkozik, de ha lehetséges alkalmazható más hasonló eljárás esetén, például a villamos hegesztéshez használt védő- és segédgázellátó eszközök biztonsági követelményeinek teljesítéséhez is. Ezek a 311 Oxigénes-acetilénes lánghegesztés, 312 Oxigénes-propános lánghegesztés, 313 Oxigénes-hidrogénes lánghegesztés és 971 Gáz-forrasztóhegesztés.
Gázhegesztés eszközeinek időszakos biztonsági ellenőrzése és vizsgálata
A MSZE 12809:2014 2. Hegesztés biztonsága. Gázhegesztés eszközeinek időszakos biztonsági ellenőrzése és vizsgálata előszabvány a gázhegesztéshez, lángvágáshoz, valamint rokon eljárásokhoz (a következőkben gázhegesztéshez) használt, éghető gázt oxigén vagy levegő keverékével elégető eszköz (felszerelés vagy berendezés) időszakos biztonsági ellenőrzésének és vizsgálatának (a továbbiakban: ellenőrzés) az előírásait tartalmazza.
A szabványok a hegesztők biztonsága érdekében értelemszerűen alkalmazhatók a villamos hegesztéshez használt védő- és segédgáz-ellátó, valamint a termithegesztéshez használt hevítőgáz-ellátó eszközökre is.
Az előszabvány a következő, az MSZ EN ISO 4063 szerinti azonosító számjelű és megnevezésű hegesztési eljárásokhoz használt munkaeszközökre vonatkozik, de ha lehetséges alkalmazható más hasonló eljárás esetén is. Ezek a 311 Oxigénes-acetilénes lánghegesztés, 312 Oxigénes-propános lánghegesztés, 313 Oxigénes-hidrogénes lánghegesztés. Nem alkalmazható a szabvány a hegesztési gázellátó rendszerek időszakos biztonsági felülvizsgálatára.
Villamos hegesztő munkaeszközök ellenőrzése és vizsgálata
Az MSZE 12810:2014 2. Hegesztés biztonsága. Villamos hegesztő munkaeszközök ellenőrzése és vizsgálata előszabvány a villamos hegesztéshez és rokon eljárásaihoz használt munkaeszközök érintés- és hibavédelmével szemben támasztott alapvető biztonsági követelmények teljesítésének műszaki feltételeire, illetve azok ellenőrzésére vonatkozik.
Ez az előszabvány a villamos hegesztő munkaeszközök üzembiztonságának elérése érdekében a villamos hegesztőeszközök ellenőrzésére és vizsgálatára vonatkozó követelményeket tartalmazza. Nem tartozik az előszabvány alkalmazási területébe a kisfeszültségű erősáramú villamos berendezések közvetett érintés elleni védelmének (érintésvédelemének) ellenőrző felülvizsgálata és időszakos ellenőrző felülvizsgálata keretében végzett szerelői ellenőrzés, illetve szabványossági felülvizsgálat.
Villamos hegesztőberendezések közvetlen érintés elleni védelmét („alapvédelmét”) biztosító megoldásokat és kialakításuk műszaki követelményeit termékszabványok írják elő. Ez az előszabvány az alapvédelem működésének ellenőrzésére szolgáló felülvizsgálatokra vonatkozik. Nem vonatkozik tehát a berendezés közvetett érintés elleni védelmére („hibavédelmére”), amelynek ellenőrzése az érintésvédelmi szerelői, illetve szabványossági ellenőrzés feladata.
Az előszabvány a következő, az MSZ EN ISO 4063 szerinti azonosító számjelű és megnevezésű villamos hegesztési eljárásokra vonatkozik, de ha lehetséges alkalmazható más hasonló eljárás esetén is. 1 Ívhegesztés, 2 Ellenállás-hegesztés, 72 Elektrosalakhegesztés, 73 Elektrogázhegesztés, 74 Indukciós hegesztés, 78 Csaphegesztés, 82 Ívvágás, 83 Plazmavágás, 87 Ívgyalulás.
Termithegesztés
MSZE 12813:2014 2. Hegesztés biztonsága. Termithegesztés előszabvány a termithegesztés (71-es eljárás az MSZ EN ISO 4063 szerint, a következőkben termithegesztés) biztonsági követelményeire és a termithegesztés munkaeszközeinek (felszerelés vagy berendezés) biztonsági ellenőrzésére vonatkozó műszaki követelményeket tartalmazza.
Az ezen előszabvány szerinti követelmények teljesítése alapvetően a termithegesztés egészségkárosító és munkabiztonsági kockázatainak a lehető legalacsonyabb szinten tartását és a felszerelés, berendezés folyamatos, biztonságos használhatóságának a fenntartását szolgálja.
A termithegesztésre jellemző veszélyes események a következők: a) érintkezés nagy hőmérsékletű anyaggal vagy tárggyal az öntőforma felrobbanása miatt (nedves anyag vagy felület következtében), sérült öntőformából kiömlő nagy hőmérsékletű olvadék miatt, az öntőformából kifröccsenő nagy hőmérsékletű olvadék vagy szikra miatt, érintkezés az előmelegített alapanyaggal vagy öntőformával, az előmelegítésre használt hevítőberendezés lángjával és a hevítőberendezés veszélyei (lásd az MSZE 12804-et) miatt, b) érintkezés a termithegesztés során képződő hegesztési füsttel, valamint annak belégzése.
Szabványok a hegesztők biztonsága érdekében, MSZT hivatkozások
- MSZE 12804:2014 2. Hegesztés biztonsága. Gázhegesztő felszerelések és berendezések biztonságos kezelése
- MSZE 12805:2014 Hegesztés biztonsága. Hegesztési gázellátó rendszerek időszakos ellenőrzése és vizsgálata
- MSZE 12806:2015 Hegesztés biztonsága. Villamos hegesztés
- MSZE 12807:2015 Hegesztés biztonsága. Hegesztési gázellátó rendszerek létesítésének biztonsági szempontjai
- MSZE 12808:2014 2. Hegesztés biztonsága. Biztonsági eszközök alkalmazása gázhegesztéshez és rokon eljárásaihoz
- MSZE 12809:2014 2. Hegesztés biztonsága. Gázhegesztés eszközeinek időszakos biztonsági ellenőrzése és vizsgálata
- MSZE 12810:2014 2. Hegesztés biztonsága. Villamos hegesztő munkaeszközök ellenőrzése és vizsgálata
- MSZE 12813:2014 2. Hegesztés biztonsága. Termithegesztés