Zorkóczy Béla Metallográfia és anyagvizsgálat
Zorkóczy Béla Metallográfia és anyagvizsgálat című egyetemi tankönyve a Nehézipari Műszaki Egyetem Gépészmérnöki Kara bányagépész-, szerszámgépész-, vegyipari gépész- és gépgyártómérnöki szakának hallgatói részére a reform elvei szerint készült. Tematikáját 1962-ben hagyta jóvá a Bányamérnöki és Gépészmérnöki Kar.
A tankönyv oktatási célja, hogy a Nehézipari Műszaki Egyetemen a gépészeti szakok hallgatóit bevezesse a szerkezeti anyagok ismeretébe. Korunk tervező mérnökét mindennapi munkája az elé az állandóan visszatérő feladat elé állítja, hogy a legkülönbözőbb és egyre fokozódó igénybevételekkel szemben helytállni hivatott szerkezeteihez megfelelő anyagot válasszon. A gépgyártó mérnöknek az a hivatása, hogy az anyagmegválasztás helyességét ellenőrizze. A gyártás során az anyagot úgy alakítsa, kezelje, hogy az a kész szerkezetbe a legmegfelelőbb tulajdonságokkal kerüljön be.
A technika fejlődése ipari anyagaink számát rendkívül felduzzasztotta. Hasonlóan növelte az anyagok tulajdonságait változtató, átalakító technológiák számát is. A múlt század mérnökének még megfelelt a lexikális anyagismeret. A ma és főleg a jövő mérnöke számára az anyagok és tulajdonságmódosító technológiák nagy és egyre növekvő száma miatt a lexikális anyagismeret használhatatlan kaotikus adathalmazt jelent.
A ma és a jövő mérnökének olyan anyagismeretre van szüksége, amely az anyagok nagy számát rendszerezéssel kevés számú csoportra szűkíti. A tulajdonságaik változását pedig lehetőleg minél szélesebb körben érvényes törvényszerűségekkel levezethetővé teszi.
A tankönyv két félév anyagát tartalmazza. Az első rész: „Általános metallográfia, Vasötvözetek és Színesfémek”. A második rész: „Alkalmazott metallográfia, hőkezelés”. Zorkóczy Béla Metallográfia és anyagvizsgálat című könyve a címben megfogalmazott kitűzéseihez híven, a harmadik részben: „Fémes anyagok vizsgálata” című fejezeteit tartalmazza.
További szakkönyvek az ÍVVILÁG – volfram.hu könyvespolcán.